Побачення Катерини з Борисом (аналіз 3-го явища другої сцени III дії пєси «Гроза»)

П’єса Островського «Гроза» не втратила своєї актуальності і в наш час, адже в ній підняті вічні теми любові, щастя, моральності.

Дія п’єси розгортається навколо душевної трагедії головної героїні, перед якою став не простий вибір – йти за покликом серця або залишитися вірною власним життєвим принципам.

Катерина росла вільним дитиною. Батьки виховували її в турботі і любові, не обтяжували важкою працею. Головна героїня виросла віруючою людиною і свято шанувала божі заповіді. Вона мріяла про дружній родині, турботливого чоловіка і люблячих дітей. Але ці мрії так і залишилися мріями.

Опинившись в будинку Кабанових, Катерина потрапила в «темне царство». Її безвольний чоловік Тихон жив за указом своєї матері. Цілими днями головна героїня відчувала приниження і образи з боку свекрухи. Ця гнітюча атмосфера вбивала Катерину. Єдиною радістю для дівчини стали світлі почуття до Бориса.

Борис був племінником купця Дикого, мав гарну освіту та виховання. У ньому Катерина побачила чоловіка, який здатний здійснити її мрію про ідеальну сім’ю.

Варто відзначити, що головна героїня довго не наважувалася заявити про свої почуття. Її виховання не дозволяло осоромити чоловіка та його родину. Катерина гнала геть думки про Бориса. Але життя в будинку чоловіка з кожним днем ставала все важче і важче. Вона не отримувала від Тихона тієї любові і ласки, яку хотіла. В кінцевому підсумку, Катерина вирішується піти на побачення з Борисом.

З перших хвилин побачення Катерина, потупивши очі, намагається прогнати молодої людини, кажучи йому, що він довів її до гріха. Але це була лише маска, дівчина давно вже все вирішила. Борис не може зрозуміти, чому його проганяють. Він зізнається Катерині в любові і не поділяє її сумнівного настрою. Головна героїня кидається на шию Борису і теж зізнається у своїх почуттях. Борис, намагаючись трохи заспокоїти дівчину, говорить їй: «Ніхто і не дізнається про нашу любов». Катерині не страшний людський суд, вона розуміє, що створила гріх, за який не пробачить себе ніколи. Ще перед побаченням з Борисом Катерина сказала сама собі: «Ні, мені не жити! Вже я знаю, що не жити».

Але в хвилину побачення головна героїня вирішила віддатися почуття і не думати про наслідки.

Потрібно сказати, що Катерина, засліплена почуттями до Бориса, не розгледіла його безвольну душу. Він був таким же, як Тихон, залежав від свого дядька Дикого. Борис жив за принципом Варвари: «Роби, що хочеш, тільки б шито так крито було». Більше того, стосунки з Катериною були для нього простим захопленням, він просто насолоджувався відсутністю Тихона.

Побачення стало ключовим моментом у долі головної героїні. У Бориса Катерина шукала любов і щастя, розуміння і турботу. Розуміючи всю гріховність свого вчинку, дівчина не зрадила свою мрію і свої почуття, заплативши за неї дуже дорогу ціну.