Історичний твір 1462-1505

1462-1505 рр .. – епоха правління великого князя Івана III Васильовича Великого. При ньому було практично завершено територіальне формування ядра майбутнього російської держави з центром у Москві.

Отримавши владу в 1462 р., Іван III негайно приступив до подальшого розширення території. У 1463 р. він заволодів ярославскими землями.

Головним суперником Москви залишався вільний Новгород. Новгородці побоювалися поодинці починати війну з сильною Москвою, тому уклали угоду з королем Литви Казимиром, віддаючи місто під його заступництво і заступництво.

Прибули з Москви послів вигнали з ганьбою. У відповідь Іван III розпочав військовий похід. У 1471 р. у битві біля р. Шелоні новгородці зазнали нищівної поразки, а Іван III продовжив рухатися в напрямку до Новгороду. Обіцяна литовська військова допомога не приходила, і новгородці запросили перемир’я. Згідно з мирним договором Новгород зобов’язався припинити всі відносини з Литвою, передавав частину двинских земель і повинен був виплачувати велику контрибуцію.

У 1472 р. Іван III вступив у дуже вигідний династичний шлюб: його дружиною стала візантійська принцеса – Софія Палеолог. Тим самим він підіймав свій стан до рівня європейських монархів.

У 1474 р. Іван III купив залишки незалежного Ростовського князівства. Потім він знову звернувся до новгородської проблеми.

Приводом для воєнних дій стала застереження новгородських послів, які назвали великого князя государем (замість традиційного звернення “пан”). Він звернувся до новгородцям з питанням: якого держави хоче Великий Новгород? Коли новгородці почали відхрещуватися від застереження послів, Іван III оголосив їх клятвопреступниками і почав війну. Московські війська стали безжально розоряти новгородські землі і обложили Новгород, змусивши жителів міста запросити світу.

Іван III кілька разів відхиляв новгородських послів, продовжуючи облогу. Лише після того як на початку 1478 р. серед обложених почався страшний голод, він прийняв посольство. Умови договору були вкрай принизливі: Новгород визнавав московського князя своїм государем, в його користь відчужувалися багато волості. Особливе символічне значення мала відправка вічового дзвони в Москву.

Через рік новгородці знову спробували відвоювати незалежність. Вигнавши великокнязівських намісників, вони відновили вічове самоврядування і вступили в переговори з Литвою і Золотою Ордою, просячи військової допомоги. Реакція Івана III була дуже суворою. Обложивши Новгород, він став обстрілювати його з гармат. Після швидкої здачі почалися арешти, тортури і страти. Близько семи тисяч новгородських сімей зазнали переселення в інші райони Русі, причому багато з них померли в дорозі. На місце виселених людей переселялися москвичі.

Тим часом у 1480 р. почався похід на Русь хана Ахмата. Руські землі формально досі підпорядковувалися ординцям. Іван Васильович був вправним політиком, але поганим полководцем. Відправивши військо під командуванням свого сина і брата на Угру, він у страху втік до Москви. У знаменитому стояння на Угрі государ навіть не брав. Не дочекавшись литовської допомоги, в листопаді 1480 р. Ахмат відступив у степи.

Відступ ординців значно надихнуло Івана III на подальше розширення території. В 1485 р. він підпорядкував собі Твер, в 1489 р. захопив Вятку.

Під владу Москви поступово переходили дрібні литовські князі. З 1492 по 1503 р. між Руссю і Литвою періодично спалахували воєнні конфлікти. З перемир’я 1503 р. визнавалися всі територіальні придбання московського князя. Після цього Іван III прожив недовго, померши у 1506 р.

Іван III є одним з найбільших історичних діячів. Разом з розширенням території він досяг небувалого посилення авторитету Москви в міжнародній політиці. Для сучасників Іван III виглядав справжнім рятівником від багаторічного ординського ярма.