Іонич Антон Чехов – короткий зміст: головні герої розповіді, сімя Туркиных і тема кохання у творі

Оповідання «Іонич» Антон Павлович Чехов написав у 1898 році. Головна думка твору, у міру написання, кілька разів змінювалася.

Спочатку автор хотів показати в оповіданні відсутність мети життя персонажів, що оточували головного героя, але, зрештою, письменник прийшов до думки, що життя Старцева (Ионыча) також повністю безглузда. Про що нам хотів сказати в оповіданні «Іонич» Чехов: короткий зміст.

Сюжет

Дія відбувається в губернському місті С. В центрі загальної уваги знаходиться сімейство Туркиных. Їх можна порівняти з місцевою визначною пам’яткою, обов’язкової для відвідування. Всі члени сім’ї володіють видатними талантами, порівняно з іншими жителями міста.

  1. Батько родини, Іван Петрович, вмів організовувати аматорські театральні постановки.
  2. Хранителька вогнища, Віра Йосипівна, писала літературні твори.
  3. Їх єдина дочка, Катерина Іванівна, яку в домашній обстановці ласкаво називали Котик, добре грала на роялі.
  4. Своєю акторською майстерністю виділявся навіть їх лакей Павлуша.

Неподалік у селі Дялижи оселився земський лікар Д. І. Старців. Головна сім’я міста його відразу ж запросила в гості. День, проведений у Туркиных, залишив приємні враження в душі Дмитра Йоновича. Він слухав роман господині, пив чай, а також насолоджувався музикою Котика.

Зародження дружби

Довгі місяці головний герой не з’являвся в будинку талановитого сімейства. Однак незабаром його закликала туди докторська робота. У Віри Йосипівни виявилися мігрені, і покликали лікаря, щоб полегшити її самопочуття.

З тих пір між Туркиными і Старцевим почала зароджуватися дружба. Він все частіше приїжджав до них у гості. Використовував будь-яку хвилину, щоб опинитися поряд з членами сім’ї. І ця привабливість легко пояснюється його раптово виниклими ніжними почуттями до Катерині Іванівні.

Тут в оповіданні виникає тема любові. Головні герої обговорюють літературу, музику, мистецтво, їм добре в товаристві один одного. Для Дмитра Івановича тиждень далеко від об’єкту своєї любові – справжнє випробування. Одного разу Котик призначає земському докторові побачення на цвинтарі. Той розуміє, що пропозиція дівчата – всього лише жарт. Проте вночі Старців відправляється на місце зустрічі. Багато часу він провів, блукаючи серед могил і пам’ятників.

На наступний день, відвідавши Туркиных, молода людина робить Котику пропозицію руки і серця, але отримує відмову. Катерина Іванівна сповнена бажання покинути ці місця, щоб почати кар’єру артистки. Вона пристрасно бажає присвятити все своє життя мистецтву. Незабаром Котик залишає рідний будинок, щоб поступити в консерваторію. Це обставина заспокоює серце Старцева, а тема кохання в «Ионыче» сходить на немає.

Запрошення від старих друзів

Після того, як головні герої розлучилися, минуло чотири роки, які змінили лікаря. Тепер він не ходив пішки, а роз’їжджав на трійці з бубонцями. Нею керував Пантелеймон, як звали кучера Старцева. Дмитро Іонович міг похвалитися великою практикою, заробленої за ці роки. Тепер він рідко бував у родині Туркиных. Доктор не заводив нових знайомств, так як поступово його починають дратувати своєю посередністю оточуючі люди.

Одного разу він отримує запрошення в будинок до своїх старих друзів. Прийшовши в гості до Туркиным, персонаж зустрічає свою стару любов – Котика. Дівчина розповіла, що їй не вдалося здійснити свою мрію. Вона не змогла стати піаністкою, як їй завжди хотілося.

При цьому Катерина Іванівна зізналася доктору, що досі, через стільки часу, вважає його кращим з людей, особливо враховуючи його допомогу страждальцям. Однак у героя всі ці розмови викликають лише почуття незручності.

При погляді на Катерину Іванівну він, червоніючи від сорому, згадує свої минулі почуття.

Цю зустріч, яка відбулася після багатьох років знайомства, не можна було відрізнити від першої.

Сім’я Туркиных в своєму будинку брала раніше гостей, яких розважали кожен раз одними і тими ж речами: вистави Івана Петровича, читання романів, починалися зі слів «Мороз міцнішав», господині дому і довга, часом нудна, гра на роялі Катерини Іванівни, завжди однакова жарт лакея Павлуші.

Все це в останній приїзд Старцева настільки вивело його з себе, що він прийняв рішення більше не з’являтися в цьому будинку.

Лікар дивувався, якими ж мають бути інші жителі цього міста С., якщо сама «талановита» сім’я, по суті, виявилася бездарної і посередньою. Герой не відчував більше душевних підйомів під час бесід з Котиком. Мало того, він відчував своє життя нудним і одноманітним, незважаючи на те, що приносив людям величезну користь. Старцев бачив своє життя позбавленої мети і сенсу, що він наполегливо доводив Котику під час їх останньої розмови.

Неминуча деградація

З тих пір дороги дівчата і доктора не перетиналися. За цей час Старцев ще більше збільшив свою практику, обзавівся великим маєтком і двома будинками. Він сильно погладшав, а також обзавівся такими рисами, як жадібність, грубість, дратівливість і швидка.

Якщо раніше для нього основна ідея роботи полягала у допомозі людям, то тепер він не кидає службу, тому що став жадібною людиною.

Тепер для жителів найближчих сіл він був не Дмитро Іонович, його прозвали просто Ионычем.

Ионыча, нудьгуючого і втратив смак до життя, нічого не цікавить. Єдина людина, хто викликав у його душі і серці безліч позитивних емоцій, була Катя. Однак їх любов померла, так і не встигнувши перейти в щось більше. Котик за ці роки теж значно змінилася і постаріла. Вона так і залишилася жити в будинку батьків, хоча раніше щосили прагнула пізнати реальне життя, яку не знала її мати. Тепер вона часто хворіє, але при цьому, не змінює своїх звичок і щодня витрачає чотири години на гру на роялі.

Аналіз прочитаного

Аналізуючи короткий зміст, можна сказати, що це розповідь про зовсім повсякденній ситуації. Молодий чоловік, що має задатки і мрії, перетворюється в частину сірої маси. Простого обивателя більше не цікавлять піднесені цілі і прагнення. Він повністю зливається з атмосферою непоказного міста і його жителів.

Важливо! У Чехова немає впевненості, що хтось сторонній винен у невдалої долі героїв. Кожен з них сам визначає своє життя.

Автор протягом усього оповідання ніяк не виражає своє ставлення до персонажів. Всі вони стають заручниками власних рішень і своєї обмеженості. Про що вони мріяли – нічого не переходить межі реальності.

Це твір, незважаючи на глибину порушеної проблеми, є розповіддю. Повість повинна володіти великою кількістю дійових осіб і сюжетних ліній, ніж представлено в книзі «Іонич» Антона Павловича Чехова.

Іонич.А.П.Чехов (аналіз)

ІОНИЧ. Антон Чехов

Висновок

Оповідання «Іонич», тема якого — людська байдужість, служить відмінним прикладом деградації особистості. Небажання виправляти або покращувати своє життя, прагнення плисти за течією – це вади людини в очах автора. На прикладі життя земського лікаря він показав, що такі люди викликає не стільки жалість і співчуття, скільки огиду.