«Хоббіт, або Туди і назад» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1937.

Жанр: чарівна казка.

Тема: протистояння добра і зла.

Ідея: перемога добра над злом вирішена, хоча дістається вона дорогою ціною у важкій боротьбі.

Проблематика. Пристрасть до багатства та подолання її.

Основні герої: хоббіт Більбо Беггінс, мудрий чарівник Гендальф, король гномів Торін.

Сюжет. Хоббіти — добродушний, життєрадісна і дуже господарський народ. Зовні дуже схожі на людей, але вдвічі менше зростанням і гомілки ніг покриті шерстю. Замість будинків для житла вони пристосували “нори”, які вириті в землі. У цих норах” все дуже грунтовно облаштовано для життя. Селище хоббітів іменується Шир, навколо нього живуть люди і ельфи. Ельфи схожі з людьми, але їм властиві казкова краса, душевне благородство і безсмертя. Гори населені бородатими гномами, неперевершеними майстрами по роботі з дорогоцінними каменями і металом.

Головний герой книги — хоббіт Більбо Беггінс. Він середнього віку, живе в достатку, любить складати пісні. Колись Більбо відвідав маг Гендальф Сірий, зауважив, що в цьому хоббіті є авантюрний початок (любов до пригод). Між хоббітом і чарівником встановилися дружні стосунки. І якось зовсім несподівано для Більбо до нього з’явилася ватага гномів на чолі з побіжним королем Торіном Дубощитом. Виявляється, Гендальф рекомендував гномам взяти з собою в похід Більбо.Мета походу — повернути втрачене царство гномів Еребор. Царство це підпало під владу вогнедишного дракона Смауга.

Більбо спочатку ні в яку не погоджувався складати гномам компанію, але раптом зважився і пішов з гномами в якості розвідника. Шлях був довгий і небезпечний, він вів через гори, царство гоблінів, які їх ледве не з’їли. Мандрівники пережили напад злісних орків, їм вдалося врятуватися від варгов — величезних вовків. Шлях героїв лежав через непривітний ліс, де на них напали павуки неймовірних розмірів. Завдяки кмітливості Більбо і магічній силі Гендальфа гноми виплутуються і всіх колотнеч і йдуть далі. Лісові ельфи перепровадили всю теплу компанію у в’язницю за порушення ельфійських кордонів, але всі полонені благополучно втекли.

Ще у боротьбі з гоблінами, відставши від товаришів і заблукавши в гірських печерах, хоббіт натрапив на колечко, яке несвідомо прибрав до кишені. Тут же на березі підземного озера він зустрічає огидне і незрозуміла істота по імені Голлум. Він здичавів від самотності підземного життя, їжею йому служить риба і падаль. У Голлума було явне намір поласувати Більбо. Але хоббіт озброєний ельфійськім мечем, і доводиться з ним грати в загадки. За умовою, що виграв Більбо Голлум вкаже вихід з печери. Кмітливий хоббіт виграє, але Голлум, оскаженілий пропажею кільця і підозрює Більбо в крадіжці, кидається на нього. Але Більбо вислизає, надівши на палець кільце, яке робить його невидимим, і знаходить вихід. Ні Голлум, ні Більбо не підозрюють, що це кільце всевладдя, створене владикою темного царства.

Загін підійшов до мети — до Самотньої гори, де знаходиться Еребор. Більбо проник всередину гори, розтривожив дракона. Смаугом не знайшов того, хто наважився увійти в його володіння, оскільки Більбо був невидимий під дією кільця. Розлючений дракон вилетів зі свого лігва і атакував Озерне місто. Але Бард Лучник вбиває його стрілою, знаючи про уразливому місці на животі дракона. Тим часом гноми входять в Еребор і заволодівають усіма скарбами. Однак постраждалі городяни вимагають біля воріт Эребора компенсацію за завдані збитки. Тут же з’являються і ельфійські воїни. Гноми кріплять оборону, назріває бій. Але обставини змінюються з приходом незліченної кількості орків, яким теж потрібно багатство. Нова загроза об’єднує людей, ельфів і гномів. Атака орків відбита, але це подія затьмарена смертю Торіна.

Більбо у фіналі історії оделяется частиною скарбів, їде в свій Шир і знову живе спокійним, розміреним життям і пише про свої пригоди.

І у нього зберігається кільце всевладдя.

Відгук про твір. Книга абсолютно особлива, не схожа на інші. Автор створив особливий світ, наповнений яскравими героями і цікавими персонажами. Пригоди захоплюють, книга позитивна, заряджає оптимізмом, викликає бажання перечитати.