Образ Софії Гурвич у повісті Васильєва «А зорі тут тихі…»

Повість «А зорі тут тихі…» Бориса Васильєва – приклад того, що і жінка може бути героєм на війні. Жіночий доля – не тільки берегти сім’ю і перебувати в тилу. Героїні Васильєва – сильні особистості, які пожертвували собою заради «тихих зір» інших людей.

Головні жіночі образи в повісті відрізняються зовні і за темпераментом, але об’єднує їх молодість, бажання жити і допомогти вижити іншим. За сюжетом в підрозділ старшини Васкова приходять п’ять дівчат. Вони – зенітниці і повинні виконувати завдання. Серед них є цікава дівчина по імені Соня Гурвич. Вона цікава тим, що виділяється інтелігентністю і поетичністю натури. Соня до війни була студенткою Московського університету. Вона народилася в Мінську в єврейській родині. На початку війни вона служить перекладачкою, а потім стає зенитчицей і надходить у підпорядкування до Васкову. Але її перше уміння перекладача стане в нагоді під час виконання завдання під керівництвом старшини.

Соня Гурвич відрізняється ерудицією, вона любить читати вірші, ходити в театр. Вона – типова відмінниця, не тільки в навчанні, але і в справжньому житті. Тому вона намагається стати хорошим бійцем, але інтелігентність не дає їй перетворитися на звіра.

Повне ім’я героїні – Софія Соломонівна Гурвич. У неї була велика сім’я, тому завжди була нестача грошей. Дівчина доношувала перешитые сукні своїх сестер. І всі вони були сірими і нудними. Що ніяк не прикрашало її і без того непоказну зовнішність – востренькое личко і худу фігуру.

Соню рідко помічали в частині, настільки вона була малоприметной. З-за скромності і не яскравої зовнішності вона не могла сподіватися на хороший шлюб – так про неї думали багато. Однак ще в університеті вона познайомилася з таким же розумним хлопчиком і чудово провела з ним один вечір. Після чого він пішов на фронт.

Васьков з жалістю дивиться на Соню, не бачачи в ній бійця. Її писклявий голос і худоба не викликають у нього довіри. «Худюща, як весняний грач», – говорили про неї.

Про долю своєї родини Гурвич нічого не знає. Але те, що вони були євреями, посилювало їх ситуацію. Однак героїня продовжує сподіватися, що їм вдалося сховатися.

Соня стала другою жертвою в групі, яка вирушила на завдання під керівництвом Федота Васкова. І сталося це за прикру помилку. Вона відбігла від групи, щоб відшукати загублений Васковым кисет з махоркою. Можливо, це може комусь здатися дрібницею, але дівчина розуміла, наскільки на війні для чоловіка важливий тютюн. Соня зустрічає на шляху німецьких диверсантів, які встромлюють їй в груди ножа, але він відразу не дійшов до серця, тому що удар був розрахований на чоловіка.

«Завадила груди» – так гірко розмірковує герой, акцентуючи на тому, що війна не для жінок. Соня навіть встигла все зрозуміти і скрикнути, але німці завдали їй ще один удар.

Соня Гурвич – тиха, як ті зорі, але відважна героїня. Її доля, як і доля інших героїнь, сумна і повчальна.