Порівняльний аналіз віршів Заболоцького «Неприваблива дівчинка» та «Про красу людських осіб»

Н. Заболоцький тонко відчував людську красу не тільки зовнішню, але і внутрішню. Цьому її навчило життя. На долю поета випали посилання в табір, розрив з коханою жінкою, навчивши його розпізнавати людські думки, емоції. Теми краси Н. Заболоцький присвятив не один вірш. Твори «Неприваблива дівчинка» (1948) і «Про красу людських осіб» (1955) були написані поетом у зрілому віці.

Як-то Заболоцький побачив у московському дворі дівчинку з не дуже гарним обличчям, вона грала між однолітком, ще не підозрюючи про те, що в майбутньому буде терпіти насмішки оточуючих. Побачене вразило наскільки поета, що він написав вірш з невигадливою назвою «Неприваблива дівчинка».

Вже в перших рядках з’являється образ головної героїні, яку автор називає «маленьким жабеням». Дівчинка відрізняється від однолітків гострими рисами обличчя, неакуратним ротом і кривими зубами. Дитина радіє за «друзів», яким подарували велосипед, хоча ті навіть не думають дати їй прокотитися.

Маленькій істоті приносить радість саме відчуття життя. Дитяче сердечко ще не навчилося злитися або заздрити. Поет ж грустнеет при вигляді безтурботним некрасивою дівчинки: він знає, що коли-то вона стане жертвою обману жорстоких подруг. Він намагається застерегти цих подружок: «серце не іграшка». Н. Заболоцький пише, що справжня краса цього чоловічка всередині – «дитяча грація душі». У кінці твору він задає читачам риторичне питання: «… що є краса і чому її обожнюють люди?». Таким чином, поет підштовхує нас до роздумів над своїми судженнями і вчинками.

Вірш «Про красу людських осіб» нагадує галерею архітектурних споруд. За допомогою образу-символу будинку автор намагається донести ідею про те, що ми самі скульптори своїх осіб. Навіть звичайне обличчя може стати прекрасним, якщо воно осяяне внутрішнім променем доброти. Тут з’являється спільний з «Негарною дівчинкою» мотив внутрішньої грації та краси.

Обидва вірші побудовані на контрасті: неакуратні риси маленької дівчинки і принадність її краси («Неприваблива дівчинка»); «жалюгідне» – «велике», «неоказистое» – «подоба радісних пісень» («Про красу людських осіб»). Серед художніх засобів першість в обох творах належить метафорі: «посудина вона, в якому порожнеча» (образне визначення краси), «охоплена щастям буття» («Неприваблива дівчинка»); метафоричні образи будинків-осіб («Про красу людських осіб»). Завершальні штрихи наносяться за допомогою епітетів і метафор.

Вірш «Про красу людських осіб не ділиться на строфи, написаний ямбической рядком. Строфи з’єднані паралельної римою. Твір «Неприваблива дівчинка» складається з двох строф, які допомагають провести смислове поділ. У вірші представлені різні види рим. Написаний він амфибрахием.

Проаналізовані вірші по-різному розкривають вічну філософську тему краси, доповнюючи один одного за змістом.