Образ природи в казці Паустовського «Теплий хліб»

Люди завжди схилялися перед природою, знаючи, що безсилі перед його могутністю. Ці погляди відбилися і в казці К. Паустовського «Теплий хліб». Природа тут зображено, як вища справедлива сила, яка стежить за людьми і їх вчинками.

Її характер письменник розкрив допомогою пейзажних замальовок. Картини природи з’являються у творі не відразу, а лише після розповіді про вчинок Фильки. Як тільки з очей коня скотилася сльоза, природа примчала, щоб помститися за нього. Погода відразу змінилася: посилився вітер, почав сніг порошить. Сніг потрапляв прямо в Филькино горло, як би натякаючи, що природа про все знає.

Скоро стихія набирала руйнівної сили: «Летіла за вітром мерзла солома з дахів, ламалися скворечни, плескали відірвані віконниці». На село насувалися цілі стовпи снігу. Завірюха, здавалося, збожеволіла і тепер ревла несамовито, наче її розлютило Филькино «Та ну тебе!». Страшно уявити, як перечікував негоду селянин, який опинився в полі.

Увечері сніжна буря притихла. Але виявилося, що покарання на цьому не закінчилося. Вночі затріщав мороз, він був наскільки міцним, що навіть небо здавалося зеленим, як лід. Безжалісний мороз, не зволікаючи ні хвилини, спустився в село. Він був хитрим: ніхто його не міг побачити і мороз, користуючись, озоровал, обмежуючи колоди в хатах. Але найстрашніше те, що пустун скувала річку, не дозволяючи їй допомагати людям молоти хліб.

Мудрі люди, такі як Фількіна бабка, знали, що природа просто так не лютує. Так вона намагається підказати людям, що хтось із них винен перед ближнім. Вона знала, що люди прислухаються до неї, якщо вона буде дуже суворою і навіть безжальною. Коли Філька йшов до Панкрату, метелиця безжально осипала снігом, заважала робити кроки. Здається, погода показувала, що зробити погану справу легко, а щоб виправити, потрібно потрудитися.

В кінці казки бачимо, що матінка-природа дійсно добре знає людську натуру. Потрапивши в біду, люди об’єдналися, щоб впоратися з нею. Вони забули про чвари і образи. Тепер вони нагадували велику дружну сім’ю. Разом вони були сильнішими, і полум’я їх надії на порятунок горіла яскравіше. Цей вогонь дружби зігрівав працівників, рятуючи від міцного морозу.

Але природа не поспішала відступати. Багряний світанок віщував морозний день. І, дійсно, ранок був дуже холодним. Напевно, природа хотіла переконатися, що Філька усвідомив свою помилку. Тільки після полудня, побачивши злагоджену роботу, вона надіслала в підмогу південний вітер і стала допомагати: «з кожною годиною ставало все тепліше… робота біля млина пішла швидко».

У творах пейзажі, як правило, служать для створення фону подій, але Паустовський К. використовує їх для розвитку сюжету і реалізації ідеї, показуючи тісний зв’язок між людиною і природою. Природа в казці К. Паустовського «Теплий хліб» – мудрий вчитель, який вміє вчасно вказати людям на їхні помилки. Вона дуже сердиться, коли бачить несправедливість, але швидко прощає, ледь помітивши, що люди засвоїли урок.