Образ Царевича в казці Жуковського «Спляча царівна»

Казки про те, як прекрасний принц рятує красуню, є і в фольклорі різних народів, і в творчості окремих письменників. Представник російського романтизму, Ст. Жуковський, також використовує цей сюжет в «Спляча царівна». Замість принца прекрасним спасителем у казці стає царевич. І це закономірно, адже для російської народної творчості царі і царевичі набагато ближче принців і королів.

Образ царевича з’являється у другій частині твору, коли настає час рятувати царівну від трьохсотлітнього сну. Перед тим, як «вивести» на перший план подій царського сина Жуковський В. розповідає про невдалі спроби молодцов врятувати красуню: «Багато було сміливців… у ліс бралися вони сходити, щоб царівну розбудити», але ніхто з них не повернувся з цього лісу.

Царевича ми зустрічаємо під час полювання, коли той роз’їжджає по лісі зі свитою ловчих. Мимоволі він опинився біля зачарованого лісу, де зустрів старого. Той і розказав молодцю про царської сім’ї і те, як інші намагалися розбудити красуню-царівну. Старий, мабуть, думав, що злякає царевича, щоб той не ходив за смертю. Але розповідь тільки підігрів молодого хлопця. Не роздумуючи, хлопець погнав свого коня в небезпечне місце, адже був «завзятий чолов’яга»

Жуковський В. не створює портрет царевича. По-перше, читачеві і без цього зрозуміло, що обранець прекрасної царівни і сам повинен бути хороший собою. По-друге, лаконічна характеристика нареченого царівни була дана в мові однією з фей: «Дам красеня нареченого я тобі, моє дитя».

В зачарованому лісі сміливець бачить зовсім не те, що очікував. Замість темного бору його зустрічають квіти, птахи, струмочки і прекрасний аромат. Природа, здається, сама проводить царевича до палацу. У царському дворі і палатах герой бачить людей, які завмерли в незвичайних позах. Побачене вражає його, вражає, але не лякає.

По дорозі до палацу молодець зауважує нерухомих царя і царицю, він розуміє, що без разрешенья переступає поріг їх будинку, тому сумнівається, що робити далі. Це характеризує царевича як чесного, благочестивого людини. Він все ж наважується йти далі, але перед цим молиться. Герой не пішов з палацу, поки не знайшов царівну, обійшовши для цього безліч покоїв.

Вид прекрасної царівни вразив молодця: «Вся душа його кипить, перед ним спить царівна». Він уважно розглядає дівчину. Саме його очима читач вперше може розгледіти красу царівни. Царевич не знає, як розвіяти чари, але «щоб душу насладить», цілує красуню. Поцілунок пробуджує увесь палац. Царевичу не довелося довго шукати спосіб, щоб розбудити царство. Але мені здається, що «відважна здоровань» не зупинився навіть якщо б довелося долати небезпечні перешкоди.

Образ царевича з казки Ст. Жуковського «Спляча царівна» типовий для російської культури. На прикладі цього героя Жуковський В. показує, що сміливість і упорность здатні розвіяти чари. Коли ж людині судилося здійснити якийсь подвиг доля сама вкаже йому дорогу.