Порівняльна характеристика Агафены Большової і пані Простакової

Агафена – дружина купця Большова і мама Липочки. Селянка за походженням. Адекватно оцінює свої можливості, вважає себе дурною і неосвіченою. Це дозволяє нам зробити висновок, що вона чесна і щира жінка. Агафена до того любила дочку, що сама вибачається перед нею, вона для неї не авторитет і дозволяє їй грубити і невтішно висловлюватися. При таких відносинах, вона любить свою дочку і балує дорогими подарунками, варто їй пустити сльозу.

Трагедія Агафены відбувається в кінці п’єси, коли чоловік опиняється у в’язниці, а донька з зятем відмовляються допомагати батькові, Липочка не реагує на слова матері. Горпина залишається в повній самоті, чого і слід було очікувати.

Г-жа Простакова дворянка за походженням, поміщиця, дружина Простакова і мати Митрофанушки, який був її пізнім і довгоочікуваною дитиною, якого вона і досі вважає дитям. Вона любить владу, контроль над ситуацією, нешанобливо ставиться до прислуги, сварить їх і б’є. Нелюдська і жорстока, любить принижувати інших людей. Б’є всіх без розбору: і селян, і чоловіка. Єдина радість – її син, якого вона балує, шкодує, пестить.

Дівоче прізвище Простакової – Скотинина, а так як прізвища говорять, значить і дана вона не просто так. Дійсно, поведінка жінки скотське.

Головне подібність цих жіночих образів – любов до дітей. Ні яких інших хороших рис характеру у них немає. Це типові образи жінок того часу. Злі, владні, розважливі. Вони самі не мають знань, навіть елементарних, але і не вважають за потрібне утворити своїх дітей. Вони наймають вчителів тільки тому, що так роблять всі. Бачать, що їхні діти безграмотні, але ніяк не хочуть виправити це. Вони, в принципі, не хочуть брати активну участь в житті, змирилися з буденністю.

Навіть найняті вчителі по своїй суті не можуть дати освіту дітям, тому що самі селяни. Виходить так, що їх дітей вчать слуги, і чого слушною вони можуть їх навчити? Вся справа в жадібності матерів, які зекономили на освіту дітей, але потім це все позначиться згубно для них самих.

Їх брутальну поведінку по відношенню до оточуючих обумовлено відсутністю їх виховання. Виховують дітей так, як виховували їх. Вони виросли в егоїстичних людей, які живуть тільки для себе і своїх дітей, готові на все заради шикарного життя. Своєю безмірною любов’ю матері підштовхнули дітей до думки покинути отчий дім. Материнська любов задушила їх.

Проблема даних образів в неправильному, застарілому вихованні, яке не дає хороших результатів. Від такого виховання потрібно відмовлятися.

Можливо, зайнявшись улюбленою справою, герої відвернулися б від пильної турботи про дітей, дозволяючи своїм дітям проживати своє життя і мати власну думку. А так виходить, що своє виховання і риси характеру вони передають дітям.

Таким чином, егоїстів і циніків не стане менше, тому що неправильне виховання буде передаватися від покоління до покоління, із-за відсутності понять правильності, добра, поваги, турботи і здорового глузду.

Яка мета життя у цих героїнь? Її немає. Їх життя проходить в тиранії, зло, жорсткості. Вони тримають в їжакових рукавицях своє оточення, щоб ті не засумнівалися в їх влади і не забували своє місце.