Образ Мрійника в повісті Достоєвського «Білі ночі»

Повість Достоєвського «Білі ночі» названа його самим сентиментальним романом. Сам роман складається з п’яти частин: в чотирьох – опису ночі, а в п’ятій – ранок.

В образі головного героя показано молода людина двадцяти шести років, який проживає в місті більше восьми років, і у якого замінюють реальне життя мрії. Він наївний, не практичний, добрий чоловік, але дуже самотній. У повісті не сказано ні про його освіту, ні про його родину, автор навіть не назвав його ім’я. В один з вечорів, повертаючись додому, він зустрів молоду дівчину, Настусю. У розмові з нею він про себе сказав, що він просто мрійник, який вважає себе щасливою людиною. Але зустріч з Настусею дає йому зрозуміти, що можна бути щасливим і в реальному житті. Він усвідомив, скільки щастя може принести живе спілкування! Від власного щастя хочеться обійняти всіх.

Дійсного життя у героя мало, і його спілкування з Настусею принесло йому маленькі миті реального щастя. Мрійник переконаний, що світ прекрасний, і немає в ньому несправедливості. Він своїми вчинками показує свою наївність і непрактичність. Відчуваючи найтепліші почуття до Настусі, хлопець допомагає їй влаштувати життя з іншим чоловіком. При цьому він щиро вірить, що так буде краще. Він любив Настуню, але не вмів і не хотів заважати її щастя. Він радів за неї, не дорікаючи, щоб ненароком не нагнати тугу на її серце. Мрійник бажає їй тільки ясного неба, світлої посмішки, дякує їй за ті хвилини щастя і блаженства, яке вона змогла дати його самотнього серця.

Але зустріч з Настусею дала йому якесь усвідомлення того, що відбувається з його життям. Він зізнався їй, що у нього бувають хвилини туги, нестерпної туги. Тоді йому навіть здавалося, що він вже не здатний повернутися до реального життя, вважаючи, що втратив всякий такт і чуття в дійсності.

Після фантастичної і придуманої життя у своїх мріях до нього вже приходить думка, що навколо йде життя, паморочиться людський натовп, люди навколо живуть наяву, і життя їх не розлітається, як сон чи видіння. А як він живе? Як полохливі його фантазії. Як важко опинитися знову в реальності, де він такий самотній. Куди ж діваються мрії? А як швидко йде рік за роком! Що ж Мрійник робить зі своїм життям? Пролетять роки, і настане старість, а з нею і самотність, туга і смуток. Тут би прийти спогадами, але згадати нічого, крім своїх нездійснених бажань і мрій. Фантастичний світ, придуманий тобою, відлетить в минуле, як торішні листки з дерева. Як сумно буде залишитися одному, і не про що хороше жалкувати не доведеться, тому що все це було тільки в мріях. Те, що раніше було так мило, так сильно зворушувало, і в той же час так шикарно дурило.

Достоєвський на прикладі свого мрійника показує, як люди йдуть від дійсності, яка їм не подобається. У своїх мріях вони живуть іншим життям. Яскравою, насиченою, де є щастя, радість і любов.

Автор своїм творінням хоче донести до читачів, що так жити, як його Мрійник не можна. Жити і боротися за своє щастя потрібно в реальному світі, щоб життя не пройшло повз.