«Вязень» – порівняльний аналіз віршів Пушкіна і Лермонтова

Вірш А. С. Пушкіна «В’язень», як однойменний твір М. Лермонтова має автобіографічну основу. Обидва поета – волелюбні особистості, звиклі до незалежності, тому дуже страждали, коли свободу цю обмежували.

А. С. Пушкін в 1820-1824 роках перебував в південній посиланням. Влади змусили його виїхати з Санкт-Петербурга в Кишинів. Служба у провінції була сприйнята поетом як особисту образу, але він не мав іншого вибору: він розумів, що бунт може стати причиною заслання в Сибір. Однак бунтарський дух Олександра Сергійовича відобразився на папері. У 1822 році з’явився вірш «В’язень».

М. Ю. Лермонтов у 1837 році написав твір «Смерть поета», присвячений загибелі А. Пушкіна на дуелі. За своє творіння Михайло Юрійович був заарештований. Під арештом він був недовго, так як про його звільнення подбали друзі і бабуся Пушкіна. Незабаром молодий поет опинився в Нижнегородском полку драгунів.

Троюрідний брат Лермонтова згадував, що вірш «В’язень» було створено під час перебування під арештом. Поет писав сірниками, сажею, вином на обгортках сірого хліба. У цьому творі поєдналися мотиви романтичної темниці і реалістичної в’язниці.

А. С. Пушкін у вірші «В’язень» говорить від імені молодої людини, який порівнює себе з молодим орлом. Це і є ліричний герой, в якому проглядається і образ автора. В’язень виріс у неволі, але з сумом спостерігає за товаришем-орлом, який клює під темницею їжу. Обидва «орла» дивляться один на одного і, раптом розуміють: їх споріднює бажання полетіти. Порив душі ліричного героя концентрується в рядку: «Ми вільні птахи; пора, брат, пора!».

Якщо розглядати вірш з позиції автора, то під темною сирої темницею слід розуміти південне місто, який взяв у кайдани Пушкіна. Вільний же орел – символ людей, які мають можливість у будь-який момент зірватися з місця і полетіти, внемля вітер і свободу, ось тільки, за якимось внутрішнім причин, до цих пір знаходяться поруч «темниці».

В’язень М. Ю. Лермонтова не ховається під алегоричній оболонкою. Це людина, яка хоче жити повним життям. Ліричний герой у вірші створено в романтичному ключі – він самотній, прагне до свободи: «На коня потім вскочу і, як вітер, полечу».

Мрії Лермонтовского ліричного героя не долітають до високого вікна темниці, дуже швидко розбиваються про важкі двері з замком. Він заздрить коня, який пустує на свободу в степу. Останній куплет – повне повернення героя до тюремної реальності. Його гнітять в’язничні атрибути: голі стіни, тьмяне світло і кроки вартового в тиші.

Художнє оформлення віршів помітно відрізняється. Стиль «В’язня» Пушкіна наближається до високого складу («вигодуваний в неволі орел молодий», «де синіють морські поля»). Художні засоби вірша Лермонтова зберігають фольклорну стилістику («чорноока дівчина», «черногривый кінь»).

Вірші А. С. Пушкін та М. Ю. Лермонтова не схожі системою образів, стилістикою, але їх об’єднує ідея – показати, що людина не може жити в неволі повноцінно.