Образ Мороза Івановича в казці Одоєвського «Мороз Іванович»

У творі Одоєвського «Мороз Іванович» образ самого діда є позитивним. За сюжетом казки, до нього випадково потрапляє відро, яке випускає одна з живуть в селі дівчаток – Рукодільниця. Її няня з суворістю посилає дівчатко повернути відро. А Мороз Іванович, у свою чергу вирішує перевірити Рукодельницу на сміливість. Він обіцяє повернути відро, але для цього дівчинка має прожити у діда три дні і прислужувати йому.

Чому він відразу не віддав відро, залишається тільки гадати. Швидше за все, він знав про жалюгідному фінансовому становищі її сім’ї. Однак він розумів, що просто так Рукодільниця гроші не візьме, тому і дав їй можливість їх заробити.

Мороз Іванович не став малодушничать, а давав їй досить складні для її віку завдання. Він був упевнений в тому, що дівчинка з усім впорається. Йому відразу сподобалося в Умільці те, що вона була чесною дівчинкою, готової в будь-який момент прийти на допомогу іншим.

По закінченню трьох днів, старець, як і обіцяв, повернув відро. На додачу його гостя отримала ще й дорогоцінний камінь, а так само купу срібних п’ятаков.

Цей жест характеризує дідуся, як справедливого і щедрої людини. Він не тільки виконав основне умова, але і дав дівчинці грошей, щоб її родина змогла купити що-небудь потрібне.

Проте коли до нього в колодязь потрапила Ледарка, старець діяв зовсім по іншому. Йому відразу не сподобалося, те, що дівчинка не допомогла тим, хто дійсно потребував допомоги. Їй було лінь. Але навіщо ж тоді вона прийшла до нього?! Для Мороза Івановича стало дивним те, що визитерша відразу стала вимагати винагородити її за роботу. Але що вона вміє?!

Чоловік вирішив дати їй шанс. Але при цьому він пильно спостерігав за нею, і робив це так, щоб гостя про це не здогадалася.

І тут старець зрозумів, що Ледарка була справжньою ледаркою. При цьому вона обманювала його, і навіть не червоніла. Мороз Іванович, справи вигляд, що вірив їй. Але ось з готуванням у дівчинки зовсім не задалося. Вона перевела багато продуктів, та так нічого путнього не вийшло. Діду навіть довелося самому готувати обід.

Напевно, ті три дні видалися важкими саме для Мороза Івановича. Йому доводилося прибирати за «помічницею», прати і готувати їжу. Його обурило те, що нахабна дівчинка після всього зажадала винагородити її. Дідусь відповів, що це вона йому мусить заплатити.

Звичайно, це прозвучала як жарт, і він відправив дівчину додому з подарунками. Тільки от образа в душі на Ленивицу у діда залишилася, тому він вирішує провчити її за обман і бездельничество. Замість дорогоцінного великого каменя, Ледарка принесла додому бурульку, яка розтанула прямо перед очима її няні та Умільці.

Тим самим, чоловік хотів показати брехунцю те, що обманюючи оточуючих людей, в першу чергу можна обдурити самого себе і назавжди втратити повагу і довіру близьких.

Автор завдяки образу цього персонажа і його покарання, показує юному читачеві, як важливо говорити правду і робити все по совісті. І тоді не доведеться плакати від сорому і власної безпорадності.