Образ косарів в оповіданні Буніна «Косцы»

Косцы – збірний образ з однойменного оповідання І. Буніна, символ російського духу і старовини. Трудівників Іван Олексійович зображує на тлі березового гаю, як би натякаючи на тісний зв’язок цих людей з Батьківщиною. Письменник розповідає не тільки про працю, але і про відпочинок косарів. За цими людьми читач спостерігає зі сторони разом з оповідачем.

Автор знайомить нас з героями, коли ті працюють і співають. Далі виявляється, що вони з рязанського краю. Оповідача вражає їх натхнення і наспіви. Він відчуває, що селяни володіють силою не тільки фізичної, а й духовної. Заради заробітку їм довелося покинути рідні місця: «проходили по нашим, орловським, місць, допомагаючи нашим сенокосам і посуваючись на низи».

Прийшли косцы відрізняються від місцевих. Мабуть, це пов’язано з тим, що революція менше зачепила їх краю, ніж місцевість оповідача. Рязанцев «старовинну і добротнее», ніж радують серце оповідача і самого В. Буніна. Автор досить докладно описує одяг, акцентуючи увагу на її зовнішності. Здається, що ці люди прийшли не працювати, а на свято. Їх вбрання – доказ шанобливого ставлення до праці і до себе самих. «Старина» залишилась також у звичаях і мові косарів.

Важливу роль у характеристиці трудівників займає опис їх характеру і настрою. Автор вражений їх безтурботністю і міцною дружбою. Він вважає, що причина такого внутрішнього стану героїв – тимчасова свобода від «сімейних та господарських уз». Бунін і. впевнений: косцы підсвідомо помічають красу праці, вони насолоджуються, коли справа йде на лад в руках.

Оповідачеві також пощастило спостерігати за полуденком сіножатей. Едя верхом, він застав, як ті пили джерельну воду. У цей момент роботяги нагадували звірів. Після обіду вони хрестилися і лише після цього знову бралися за коси. Ця деталь вказує на те, що рязанцев були глибоко віруючими людьми, ніякі перевороти не змогли зломити їхню віру. Релігійність – одна з головних рис російського народу, тому Бунін І. просто не міг не згадати про неї.

Разом з оповідачем читач також спостерігає за вечерею героїв. Вони дружно їдять з чавуну страва, приготована на багатті. Косцы радісно приймають оповідача до себе, запрошують до «столу». Це говорить про їхню гостинність. Гість зауважує: трудівники їдять мухомори, навіть не думаючи, що це отруйні гриби. Рязанцев порівнюють гриби з курятиною і тільки посміюються над переляканим чоловіком.

Робочий день селяни завершують піснею. І якщо до цього моменту косцы описувалися як єдине ціле, то спостерігаючи за їх співом, гість-оповідач, зауважує: настрій у кожного косца різне. Як і вдень, пісня висловлюється в березовому лісі. В цій пісні якась «дивовижна краса». Оповідач намагається розгадати секрет її чарівності. Він вважає, що її принадність у «відгуках» ліси. Але головне – ця пісня здатна об’єднувати людей, адже нагадує їм про кровну спорідненість і єдність, не дає забути, що всі ми – діти Батьківщини. Народна пісня дарує умиротворення і спокій душі. На думку, В. Буніна – це душа Вітчизни. Косцы – приклад людей, які оберігають цю душу від жорен історії.