Образ княгині Трубецькой в поемі Некрасова «Княгиня Трубецька» («Російські жінки»)

Микола Некрасов був серед тих письменників, які зверталися до теми декабристського повстання. Однак він звернув увагу не на сміливість самих декабристів, а на подвиг їх вірних дружин. Декабристки залишили свою благополучне життя і пішли за улюбленими на каторгу. Поема «Російські жінки» – це ода відважним російським жінкам.

Поема включає в себе дві частини, об’єднані однією історичною подією – повстанням декабристів. В обох частинах головними героїнями виступають дружини декабристів. Обидві вони належать до дворянського стану. Княгині змогли пожертвувати своїм станом, положенням у суспільстві заради чоловіків, засланих у Сибір.

В першій частині автор розповідає історію княгині Трубецькой. Цей образ збірний, і одночасно дуже індивідуалізований. Княгиня показана жінкою у вищій мірі гідною, яка вбачає свій обов’язок у тому, щоб розділити гірку долю свого коханого чоловіка.

Поема починає зі сцени прощання княгині з батьком. Жінка розуміє, як складно батькові змиритися з її рішенням. Однак вона вважає, що її вчинок повинен викликати у нього почуття гордості.

Рішення виїхати на каторгу в Сибір було складним і легким одночасно. Княгиня розуміє, як ускладнитися її життя на далекому півночі, але вона й хвилини не сумнівається в правильності цього вибору. Вона каже, що «страшна її доля», але «сталлю я одягла груди».

Трубецька їде в Іркутськ на зустріч з губернатором. Вона хоче, щоб їй дали дозвіл поїхати до чоловіка. Але вищий чиновник проти цього, адже його просили переконати княгиню залишитися. Губернатор переконливо розповідає Трубецкой про труднощі, які чекають її в Сибіру. Незвичний суворий клімат, безправність каторжан, важка робота – все це зіпсує життя жінці. Чиновник звертається до різних почуттів княгині. Спочатку він нагадує їй про борг перед старим батьком. Потім погрожує, що вона втратить свій титул. Княгиня вислуховує настанови, однак залишається при своїй думці. Батька вона шкодує, але не може залишитися. А титул їй здається тепер і зовсім неважливим.

Губернатор каже княгині так само про те, що жінка – істота слабка. Тому вона не підтримає чоловіка, а послабить його. Однак Трубецька впевнена, що не принесе на каторгу своїх сліз. Гордість і сила волі властиві цій жінці. Тому вона виконає свій обов’язок з гідністю, не зронивши сльози. Губернатор вражений її сміливістю і не має іншого виходу крім як допомогти їй дістатися до Сибіру. Адже піший шлях – це єдине, що лякало княгиню Трубецкую.

Княгиня – представниця ” вищого суспільства, звикла до розкішного життя. Вона ще молода і могла б знайти собі другого чоловіка. Але добробут вона з легкістю змінює на каторгу поруч з коханим.

Некрасов оспівує силу волі, витривалість, вірність справжніх російських жінок. Він захоплюється їх подвигом і прирівнює його до подвигу чоловіків. Декабристи захищали ідеали, кинувши виклик чинним владі, а дружини допомогли їм зберегти почуття гідності в період посилання.