Моральний подвиг людини в оповіданні Шолохова «Доля людини»

Чудовий російський письменник Михайло Шолохов не боявся ставити у своїх творах непрості моральні питання і вирішувати їх. В його творчості найбільш частими були теми людини і війни. В оповіданні «Доля людини» автор показав моральний подвиг справжнього гуманіста, який не просто вижив, пройшовши всі випробування, але і не озлобился на всіх.

Весь розповідь пронизаний вірою письменника в стійкість російської людини. Це підтверджують багато яскраві епізоди. Головний герой Андрій Соколов пішов на фронт. І спочатку йому щастило, але одного разу він потрапляє в полон до німців.

Перше моральне випробування, яке герой там переживає, пов’язане з іншими полоненими. Він випадково чує розмову, з якого ясно, що один з полонених хоче донести на товариша по службі. Андрій не може допустити, щоб постраждав невинний людина, і тому робить самосуд над зрадником.

Друге випробування пов’язано з доносом на нього самого. Німці не жаліли військовополонених і змушували працювати в кам’яному кар’єрі, вимагаючи дуже велика кількість виробітку за день. Соколов якось зронив необережну фразу про несправедливість такого ставлення. Наступного дня його викликали до коменданта табору. Всі розуміли, що це рівнозначно розстрілу. Але сталося неймовірне – герой вижив і навіть вийшов із ситуації переможцем.

Як же так сталося, і що зробив Соколов? Комендант полюбляв знущатися над полоненими, показувати свою владу. Тому коли Андрій зайшов у кімнату, то побачив стіл зі всякою їжею. Це було катуванням для зголоднілого людини. Але Андрій не кинувся до столу, не став благати про шматок хліба, як того очікували вороги, а знайшов у собі сили відвернутися від столу. Герой вів себе гідно, не злякався і не став відмовлятися від своїх слів, щоб уникнути розстрілу. Тоді лагерфюрер, так називали коменданта, Соколов запропонував випити за перемогу їхньої зброї. Коли герой відмовився це зробити, йому запропонували випити за свою нещасну долю. Андрій випиває три рази, відмовившись закусити. При цьому він твердо тримався на ногах, хоча для виснаженого організму це було майже неможливим. Комендант був вражений стійкістю російського солдата і прийняв несподіване рішення – помилувати його і дати трохи їжі.

Письменник показує, що герой переміг завдяки тому, що виявився морально стійкою людиною, не опустився до рівня голодного звіра.

Андрій Соколов показаний у багатьох епізодах як морально високий чоловік. Але найголовнішим його подвигом стало рішення усиновити Ванюшу. Коли герой залишився зовсім один, без сім’ї, він випадково зустрічає такого ж самотнього людини, маленького хлопчика. У Ванечки нікого не залишилося в його то малі роки, йому навіть не було де прихилити голови. Андрій вирішує, що не дасть Іванкові прірву і бере собі за сина. Герой рятує дитину і тим самим рятує і себе. Адже хлопчик стає його новим змістом в житті.

Моральний подвиг людини в оповіданні Шолохова «Доля людини» в стійкості, гуманності, жазі до життя.