Образ княгині Корнаковой в повісті Толстого «Дитинство»

«Дитинство» – частина знаменитої трилогії Льва Миколайовича Толстого, яка розповідає про прекрасну і безтурботну пору в житті кожної людини. Головний герой автобіографічного твору – Николенька Іртеньєв. Його оточення дуже різноманітно. На сторінках повісті ми зустрічаємося з абсолютно різними персонажами.

З княгинею Корнаковой ж знайомство відбулося на дні народження бабусі. Ось як хлопчик описує її зовнішність: жінка маленького зросту, худорлявої статури, її вік – близько сорока п’яти років. На Николеньку вона відразу ж справляє негативне враження, це легко зрозуміти з того, як він характеризує очі жінки: «неприємні очі сіро-зеленого кольору. Зворушливо-складений ротик не рятував ситуації.

Волосся княгині Корнаковой мали рудуватий відтінок, брови і вії ж були зовсім безбарвними, що дуже впадало в очі. А колір особи виглядав хворим.

Всі риси зовнішності цієї жінки дрібні, сухуваті, але в той же час, якщо подивитися загалом, то княгиня мала благородний вигляд і була досить енергійна.

Княгиня багато говорить, причому її характерна особливість – говорити так, як ніби хтось суперечить, граючи голосом, знижуючи або підвищуючи його.

Бабусі Николеньки ця особа не дуже подобалася, хоча потрібно віддати належне княгині, вона намагалася в усьому догодити. Хлопчик помічав всі, навіть незначні деталі: те, як бабуся піднімала брови, її відповіді на російській, хоча Корнакова говорила по-французьки. Це все і наштовхнуло хлопчика на думку про неприязні старенької до нав’язливої жінці.

Хоча бабуся, як могла, намагалася підтримати розмову. Поцікавилася здоров’ям дітей княгині. Хоча вони її анітрохи не турбували, їй хотілося похвалитися своїми онуками, зокрема тим, що Николенька почав писати вірші.

Княгиня Корнакова тут же завела розповідь про свого старшого сина, Етьєні, який днями вчинив якусь витівку. Мати не змогла покарати дитину, віддаючи данину його кмітливості і розуму. Княгиня називає нащадка гульвісою, але в кожному її слові відчувається безмежна любов.

Хоча її методи виховання абсолютно проти бабусі. Княгиня не нехтує простими і перевіреними засобами – биттям. Це питання виховання, мабуть, не раз непокоїло жінку, вона багато разів його обмірковувала ,читала на цю тему і навіть радилася, але все ж прийшла до думки, що виховання дітей потрібно будувати на почутті страху. А діти бояться різок. Значить, биття – самий вірний і перевірений спосіб.

Після таких міркувань, бабуся навіть не стала показувати їй вірші Николеньки. Княгиня, на її думку, їх і слухати не гідна.

Єдине, про що вона ще завела розмову з жінкою, так це про те, про які почуття дітей можна говорити після того, як выстегал їх різками? Втім, бабуся і відповіді чекати не стала. Княгиня Корнакова перестала її цікавити. Всі її погляди і переконання йшли в розріз з думкою бабусі, і тому старенька поспішила закінчити розмову. І кожен, як вірно зауважила бабуся, залишився при своїй думці.