Словник слів і словосполучень, характерних для мови Пімена (по трагедії Пушкіна «Борис Годунов»)

Літописець Пімен – важливий персонаж у драмі Олександра Пушкіна «Борис Годунов». Ця людина з’являється лише в одній сцені, але має велике значення. Його мова – джерело историзмов і образних словосполучень. Аналізуючи його мова, ми стикаємося з епохою, яку він описує у своєму літописі. Представляємо вам невеликий словничок слів і словосполучень, характерних для мови центрального героя п’єси. Тут ви знайдете, як значення окремих слів, так і значення окремих виразів.

1. «Оповідь» – оповідання в прозі, яке має легендарний або історичний сюжет. У даному випадку мається на увазі літопис, що відображає історичні події.

2. «Книжкового мистецтва напоумив» – Підвів до розуміння, як правильно писати книгу.

3. «Моя праця важка, безіменний» — автор старанно пише роботу, але не заради слави, а заради вищої мети, тому не залишає свого імені на роботі.

4. «Пил століть від хартій обтрусивши» – буквально можна зрозуміти, як витерти давню пил з рукопису. Так як хартія – це важливий документ, старовинна рукопис або ж матеріал, на якому вона пишеться. Пил століть говорить про давність рукописи.

5. «Так відають нащадки» – щоб дізналися майбутні покоління. Відати – знати; нащадки – люди майбутніх поколінь.

6. «На старості я заново живу» – слово «заново» означає знову, знову. Знайти новий сенс життя в старості.

7. «Минулої проходить переді мною» – події минулих років виникають у вигляді образів перед ним.

8. «Морі-окіяні» – це народно-поетичне вираження. Мається на увазі неозорий, безмежний водний простір.

9. «Молода кров грає» – надлишок життєвої енергії, характерний для молодих людей. У даному випадку мається на увазі, що молода людина жадає пригод.

10. «Божевільні потіхи юних років!» – Божевільні розваги в молодості.

11. «Не нарікай» – Не скаржся.

12. «Жіноча лукава любов» – Нещира любов хитрою жінки.

13. «Відаю блаженство» – Пізнати духовне щастя.

14. «Златый вінець важкий ним ставав: Вони його міняли на клобук» – Златою вінець – золота корона, яку носили царі. У переносному значенні мається на увазі, що царська доля може бути не простий, не всі можуть впоратися з обов’язками царя. Міняли його на клобук – означає, що деякі царі залишали трон і йшли в монастир. Так як клобук – це шапка ченця, шапка смирення.

15. «Нікчемність мирських суєт» — повсякденні турботи не мають великої цінності. Для ченця такі турботи більше не мають цінності, важливі лише духовні заняття.

16. «Владика» – правитель, наділений необмеженою владою. У даному випадку мається на увазі російський цар.

17. «Нарекли» – призначили, дали повноваження.

18. «Описывай, не мудруючи лукаво» – описывай без власних коментарів. У творі літописець так наставляє свого учня. Він каже, що літопис повинна писатися неупередженим мовою, правдиво.

19. «Царські чертоги» – Розкішна будівля, палац, володіння царів.

20. «Воздыхал про мирне житіє Молчальника» – мріяв про спокійне життя ченця.