Можлива гармонія в стосунках батьків і дітей?

Сім’я – це маленька комірка суспільства, де дорослі люди живуть і виховують своїх дітей. Все добре до тих пір, поки малюки не виростають і не стають особистостями зі своїми переконаннями і принципами. Після такого переломного моменту відносини між батьками і дітьми починають псуватися. Чому так відбувається? Конфлікт поколінь існує з моменту виникнення людства. Нове покоління ставиться до життя більш легковажно, коли старші все зважують і сприймають нове з побоюванням. Батьки не бажають зла своїм дітям, а діти відносяться до найбільш дорогим людям скептично. Є у російської або зарубіжної літератури приклади, коли у відносинах батьків і дітей панувала гармонія?

Прикладом гармонії відносин між батьками і дітьми служить образ сім’ї Ростових. Мати і батько зробили все можливе, щоб їх діти виросли добрими, турботливими, щирими та добрими. Відносини батьків і дітей настільки гармонійні, що складно передати словами. Мати і дочка близькі, навіть ім’я у них однакове. «Наталя» немов синонім до слова «світ». Наталя-мати навчила дітей найголовнішого таланту любити і віддаватися цьому почуттю самозабутньо. Мені здається, саме завдяки цій якості сімейство Ростових живе в гармонії і намагається бути прикладом для інших.

Гармонію в сімейних стосунках можна побачити на прикладі сім’ї Болконских. Так, Микола Андрійович не показує своїх почуттів, але в душі він з трепетом ставиться до своїх дітей і любить їх. А діти нескінченно поважають свого батька, безмежно довіряють його думку, адже він для них дуже авторитетна людина. Ці дві сім’ї Болконских і Ростових – втілення гармонії у взаєминах між батьками і дітьми.

Є в романі «Війна і мир» сім’ї, де немає гармонії. Курагины відчувають один одному тільки низькі почуття. Мати ревнує дочка, а батько готовий спланувати для своїх же дітей шлюби з розрахунку. Здається, їх вади з кожним днем збільшуються в кілька разів. Представники цієї родини покарані Богом: ніхто з молодших Курагиных не може мати дітей. В цьому, на мою думку, є філософський підтекст: такі люди не мають жодного морального права виховувати дітей, тому що вони в силу свого характеру ніколи не досягнуть гармонії в стосунках один з одним, ні стосовно власних дітей.

Гармонія – це обов’язкова риса, яка має бути у сім’ї. Адже сім’я – це зв’язок між поколіннями, де важливо зберегти мудрість, розуміння і традиції. Проаналізувавши епопею «Війна і мир», я можу сказати з упевненістю, що можна створити сім’ю, де взаємини між батьками і дітьми будуть наповнені гармонією, як у Болконских або Ростових.