Є терпимість проявом великодушності?

Великодушність і терпимість. Як пов’язані ці поняття між собою? Я розумію слово «терпимість» як нейтральне спокійне ставлення до подій. Якщо людина не засуджує, а приймає чужу точку зору в будь-якому випадку, то він володіє такою якістю. Що ж таке великодушність? Це здатність людини ставити на перше місце не свої інтереси, а інтереси оточуючих. Проявом великодушності вважається поступливість, поблажливість і уважне ставлення до тих, хто нас оточує. У великодушності багато прояв, і мені здається, що толерантність – одна з них.

Для мене прикладом великодушною жінки є улюблена героїня Л. Н. Толстого, Наташа Ростова. Вона допомагає людям, не зважаючи на їх соціальний статус і рівень забезпеченості. Для неї всі люди рівні. Вона жертвує власні підводи для військових, тому що розуміє, що їм ці речі потрібніше.

Наташа терпимо ставиться до Андрію Болконскому, який розірвав заручини після того, як дізнався, що дівчина швидкоплинно захопилася Анатолем Курагиным. Мені здається, що не кожна дівчина так би вчинила. Наташа допомагає сестрі Андрія доглядати за ним і не тримає на коханого зла. Вона вміє співпереживати іншим людям, показує у своїх вчинках добросердя і благородство. Для неї терпимість і великодушність тісно пов’язані.

У повісті В. Р. Короленка «Діти підземелля» теж можна знайти яскравий приклад зв’язку терпимості і великодушності. Вася – маленький хлопчик, у якого в родині не було взаєморозуміння. Батько його був впливовою людиною, але приділяв своєму синові мало уваги. Вася знайомиться із братом і сестрою, які відбуваються з дуже бідного прошарку населення. Завдяки спілкуванню з цими дітьми, Вася став терплячіше ставиться до батька, зрозумів його і налагодив з ним стосунки. Тим самим, хлопчик показує читачам, як терпимість приводить людей до великодушності.

Діти з досконалого іншого соціального прошарку показали Васі, що означає цінувати те, що у нього є, особливо це стосується батьків. Терпимість у цьому творі передбачає розуміння чужого болю, а великодушність – означає прощення.

Великодушність і терпимість пов’язані між собою. Терпимість означає глибоке розуміння причин вчинків людини і їх не осуд, а прийняття. Великодушність – друга стадія. Якщо людина може пробачити образу і не ставить свої інтереси вище інших людей, то він справді великодушний. Ніхто не народжується терпимим і великодушним, потрібно мати життєву мудрість, щоб прийняти недосконалість людей.

Мені здається, що батьки повинні в першу чергу виховувати ці якості у своїх дітей. Самий кращий спосіб – це показувати на власному прикладі. Якщо батьки не володіють такими якостями, вони можуть виховати їх разом зі своїми дітьми. Ніколи не пізно ставати краще!