Образ мрійника у творчості Достоєвського

Мрійник – людина, постійно занурений в свої таємні мрії і фантазії. Зазвичай він відірваний від реальності і не може адекватно сприймати її. Мрія, непереборне бажання рухає їм, змушуючи надовго поринати в цей вигаданий світ, де все ідеально і комфортно, де немає турбот і проблем.

Образ мрійника цікавив багатьох письменників. Подивимося приклади зображення цього типу на сторінках творів Федора Михайловича Достоєвського. Сумного і самотньо людини малює автор у ліричній повісті «Білі ночі». Показовий той факт, що замість імені Достоєвський так і називає його – Мрійник. Дні молодої людини зустрічаються і сірки, поки одного разу він не зустрічає так схожу на неї дівчину Настю. Юна особа живе з бабусею і дуже хоче вирватися з дому, напевно, в силу своєї недосвідченості, вона ще не розуміє, що стара жінка просто оберігає його від жорстокостей навколишнього світу.

Мрійник пропонує дівчині забрати її з собою. І Настя погоджується спробувати жити з Мрійником. Але раптом на горизонті з’являється її колишній хлопець, щасливі молоді люди йдуть разом. А Мрійник знову залишається один, занурений у свої фантазії і нездійсненні мрії. Він знову втрачає сенс свого існування. За ті короткі хвилини спілкування з Настею молодий чоловік отримав більше емоцій, ніж за все своє життя.

Критики по-різному оцінювали цей твір Достоєвського. Але, на мій погляд, образ Мрійника в ньому розкрито глибоко і детально. Письменник показав звичайної людини з його бідами і радощами, з його особливим поглядом на життя.

Не менш цікавий герой іншого твору Федора Михайловича – Родіон Розкольників. Його ми теж можемо іменувати мрійником. Колишній студент юридичного факультету Петербурзького університету обурений панує навколо соціальних нерівноправністю, засиллям багатих над бідними. Сам же він відносить себе до останніх. Його костюм так зношений і старий, що деякі беруть юнака за жебрака і навіть подають милостиню. Ідеалом Раскольникова є Наполеон. Молодий чоловік мріє керувати людьми, спрямувати всі свої сили на те, щоб змінити існуючу навколо дійсність. Тільки ось способи для здійснення свого заповітного бажання, він вибирає настільки жахливі, що потім просто не може жити з усвідомленням того ,що накоїв. І навіть Наполеон зі своїми вчинками не може допомогти йому виправдатися. Молоду людину мучать докори сумління. Він роздавлений і приходить за допомогою до Бога.

Таким чином, можна говорити про те, що Федір Михайлович Достоєвський зобразив на сторінках своїх творів різні типи мрійників: нешкідливого, готового жертвувати собою юнака в повісті «Білі ночі» і небезпечного, готового піти на все заради досягнення власних цілей Родіона Раскольникова.