Історія створення вірша Пушкіна «Елегія»

1830 р. у шанувальників лірики А. С. Пушкіна асоціюється з Болдінською осінню. Саме таку назву отримав продуктивний період творчості поета, який подарував російській літературі безліч чудових віршів. Можна сказати, що в Болдіно Олександр Сергійович затримався волею випадку. Здається, його залишили тут вищі сили, щоб поет віддався важливим для нього думок.

Незадовго до поїздки Пушкін зробив пропозицію Наталії Гончарової, і жінка прийняла його. Олександр Сергійович дуже зрадів, бо вже намагався свататися до Гончарової, але перша спроба була марною. Отримавши довгоочікуване згоду, чоловік вирішив залагодити перед весіллям деякі справи пов’язані зі спадщиною. Для цього він відправився в маєток батька Болдіно. Перебування в Болдіно розтягнулося на три місяці із-за спалаху холери. Весь цей час поет працював, натхненний прекрасною природою. Він не тільки розібрався з паперами батька, але і переосмислив своє життя.

8 вересня 1830 р. з’явилася рукопис вірші «Елегія» («Божевільних років угасшее веселощі») з яскраво вираженими автобіографічними мотивами. Воно стало своєрідною рисою, яку поет підвів під своїми прожитими днями. Варто зазначити, що в ранньому періоді творчості Пушкіна переважає саме жанр елегії.

Ліричний герой твору віддається спогадам про юних днями, розмірковує про своє життя. Вже в перших рядках він зізнається, що розтратив прекрасні дні на «веселощі». Дійсно, в юності Пушкін любив бувати на балах, світських прийомах. Разом з друзями він часто відвідував ігорні будинки. У більш зрілому віці він швидко втомлювався від світської метушні і веселощів і віддавав перевагу усамітнені вечора в маєтку Михайлівському. Такі зміни, очевидно, були пов’язані з перебуванням в засланні і втратою друзів-декабристів, відправлених в Сибір. Багато чого змінилося в житті Олександра Сергійовича з ліцейських часів. Веселощі змінилося сумом, прогнати яку він не міг. Про це говорить і ліричний герой «Елегії».

У читачів, які знають, що твір Пушкін написав напередодні власного весілля, виникає закономірне питання, чому чоловік сумує перед одним з найбільш радісних подій у житті. Вся справа в тому, що матеріальне становище Олександра Сергійовича було на той момент важким. Він прекрасно розумів: для забезпечення сім’ї доведеться багато працювати, обмежувати свою свободу. Відомо, що в цей час Пушкін листувався з майбутньою тещею, намагаючись залагодити проблеми з приданим так, щоб не позбутися волі, якою він дуже дорожив.

В останніх рядках з’являються «мажорні нотки». Автор сподівається на те, що в майбутньому він ще буде щасливий, а любов подарує йому посмішку. Ці рядки – не просто політ фантазії, це думки, які дійсно крилися в серці поета. Незважаючи на те, що на зміст «Елегії» вплинули обставини життя, натяків на конкретні ситуації в ньому немає. Здогадуватися про них може тільки той, хто знає біографію автора.

Через чотири роки після написання «Елегія» була опублікована в журналі Смирдина «Бібліотека для читання».