Образ Альфреда Дуліттла у пєсі Б. Шоу «Пігмаліон»

«Пігмаліон» – одна з найкращих п’єс талановитого англійського драматурга Бернарда Шоу. Тут цікаво все: і філософські ідеї, і яскраві персонажі, і форма викладу автора.

Головні герої твору – це професор фонетики Генрі Хіггінс, знавець індійських діалектів полковник Пікерінг і бідна квіткарка, яка перетворилася в прекрасну леді – Еліза Дуліттл. Але крім цих героїв, дуже цікавим персонажем, якого виділяв сам автор, був батько Елізи – Альфред Дуліттл. Ця людина виділявся особливим мисленням, і зміг зацікавити професора фонетики.

Альфред Дуліттл – чоловік солідних років, але ще міцний. Він приходить в будинок Генрі Хіггінса в бідному одязі сміттяра, але говорить зухвало з якоюсь гордістю. Альфред гучно заявляє про те, що прийшов забрати свою дочку. Однак, коли Хіггінс не заперечує і навіть наполягає на тому, щоб дівчина скоріше прибрала з його будинку, Альфред змінює свій вимогливий тон на увещевательный, запевняючи, що не хоче ставати на шляху у дочки. Єдиною його метою було отримати те, що йому належить, як батькові.

Коли джентльмени закидають його в спробі продати» дочку, він заявляє, що нічого подібного не замишляв, а лише хоче отримати заслужену компенсацію за те, що зміг так виховати дочку, що вона змогла сподобатися навіть таким людям, як вони.

Логіка Альфреда Дуліттла – це логіка людини бідного, але не позбавленого здорового глузду. І його здоровим егоїзмом захоплені, і Хіггінс і Пікерінг. Дуліттл з легкістю парирує всі їх «нападки». Йому кажуть, що він не має моральних цінностей, а той відповідає, що, як бідна людина, не може їх собі дозволити. Цікаві його думки про те, що бідній людині треба не найменше, ніж багатому, адже він такий же чоловік.

Бернард Шоу трепетно ставився до свого персонажа, вбачаючи в ньому не огранений алмаз, у якого просто не було можливості розкритися. Недарма Хіггінс заявляє, що за 3 місяці міг би навчити Дуліттла так, що він би став гідною людиною. Його природні навички демагогії вразили навіть професора фонетики.

Характер Дуліттла сповнений енергії, жваво реагує на ситуації. Талант пристосовуватися і «урвати» своє дозволяло йому вижити. Але, незважаючи на егоїзм і якусь корисливість, герой володіє почуттям міри, має своє уявлення про щастя. Коли Хіггінс погоджується дати йому грошей, то навіть пропонує велику суму, але Альфред відмовляється, побоюючись, що великі гроші дадуть йому помилкову надію на забезпечене життя. Дуліттл змирився зі своєю долею, і не хоче пробувати стати кимось іншим. Він не готовий проміняти свою звичну гідну бідність на примарну можливість стати джентльменом.

Альфреда Дуліттла можна вважати Пигмалионом № 1 для Елізи, адже саме від нього вона успадкувала неабиякі риси характеру, природне чарівність.

Образ Альфреда Дуліттла – це образ оригінального і самобутнього людини, ставлення якого до світу завжди було особистісним.