Образ Наташі Ростової – характеристика (портрет) героя

Одним з центральних жіночих образів у романі Л. Н. Толстого «Війна і мир» є образ Наташі Ростової. Потрібно відзначити, що образ Наташі є улюбленим і для письменника.

Вперше Лев Миколайович показує своєму читачеві Наташу зовсім юної тринадцятирічної дівчинкою. Вона була некрасива, з чорними очима і непропорційними рисами обличчя, по-дитячому наївна, але дуже «жива». Автор протиставляє зовнішність людини, його внутрішнього світу, душевної краси, чуттєвості. Саме внутрішній світ Наташі Ростової в кінцевому підсумку переміг розум і завчені манери.

Дорослішаючи, Наташі починає подобається бути в центрі уваги. Дівчина захоплюється собою і вимагає цього від інших. Наташа не рідко думає про себе від третьої особи і частенько помічає, як вона гарна. І це починає працювати, оточуючі починають помічати її і потихеньку закохуватися. Вона стає центром загальної уваги.

Толстой Л. Н. не наділив свою героїню аналітичним розумом, вона живе серцем, емоцією, поривом. Одного разу П’єр Безухов зазначив, що призначення Наташі оновлювати моральне життя інших персонажів. Навіть найскладніші завдання дівчина вирішує своїми вчинками, тим самим відповідаючи на питання, відповідь на який не можуть знайти ні Андрій Болконський, ні П’єр Безухов.

На протязі всього твору Наташа наче відроджує людей. Наприклад, програвши в карти Долохову, Микола Ростов, прийшовши додому, і, чуючи спів дівчини, забуває про своїх невдачах, поганий настрій змінюється гарним, роздратованість – заспокоєнням. Він розуміє, що ось справжнє життя, все інше – нісенітниця, який не вартий уваги.

Наташа дуже чуттєвий і душевна людина. Вона схильна до співчуття і жалості до людей. Одного разу, побачивши заплакану Соню, навіть не знаючи причини її страждань, дівчина заридала теж. В момент від’їзду сім’ї Ростових з Москви, внаслідок настання французької армії, дівчина просить використовувати вози для перевезення поранених, а не домашнього начиння.

Письменник показує нам, що Наташа дуже близька до природи. У Відрадному, вона, дивлячись на нічне небо, захоплюється нічним зоряним пейзажем.

Образ Наташі Ростової – це образ любові. Вперше дівчина по-справжньому закохалася в Андрія Болконського. Але вони абсолютно не підходили один одному. Андрій – людина холодного розрахунку, Наташа – це почуття, бажання, порив.

Толстой Л. Н. протиставляє расчетливому Андрію Болконскому повного життям Анатолія Курагина. Природні і душевні якості Курагина залучають Наташу. Дівчина навіть зважилася і розірвала заручини з Андрієм. Курагин намагається обвінчатися з Наташею, але від цієї помилки дівчину уберігає її двоюрідна сестра Соня.

В кінці роману письменник показує нам зближення Наташі і П’єра Безухова. Дві споріднені душі нарешті знайшли один одного. В кінцевому підсумку вони одружилися і народили чотирьох дітей.

Протягом усього роману письменник показав нам, як із «гидкого каченяти», наївної дівчинки Наташа Ростова перетворилася в прекрасну лебідь, турботливу матір і мудру жінку.