Образ Ю в романі Замятіна «Ми»

Роман Замятіна «Ми» був неоднозначно прийнятий літературними критиками. Одні намагалися заплямувати репутацію письменника, щоб «небезпечне» твір не просочилося в маси, інші ж вихваляли талант автора. Але як би не було, роман довго чекав часу видання, так як радянська влада заборонила його.

Чому роман здавався небезпечним, адже в ньому зображено далеке майбутнє? Крізь алегоричні образи і символи вгадувалася гостра критика тоталітарного режиму. Заборонивши роман, радянська влада побічно визнала себе таким режимом. В наш час з даним твором можна ознайомитися.

Галерея образів вражає тонкістю художніх деталей. Люди в зображеному майбутньому не мають імен, однак автор так вміло підкреслює їх особливості, що це замінює їм імена.

Головні герої твору – яскраві особистості, незважаючи на ідею Єдиної Держави знеособити громадян. Д-503 – хороший інженер, будівельник Інтеграла, математик-раціоналіст, який спочатку повністю підтримує ідею «ми». Про-90 – мила жіночна партнерка головного героя. I-330 – кохана головного героя, бунтівна дівчина.

Але крім головних персонажів є і другорядні. Особливо запам’ятовується якась жінка Ю. Цей жіночий нумер викликає у героя незрозуміле почуття тривоги. Д-503 цифр не називає Ю, можливо, чогось побоюючись. Особливих причин недолюблювати цю жінку у героя немає, однак, він постійно звертає увагу на одну деталь її зовнішності: на обвислі щоки, які нагадують зябра риби. Хоча в цілому цей жіночий нумер – шановна літня дама. Вона контролер, в обов’язки якої входить передавати іншим нумерам листи.

В її поведінці вгадується зацікавленість в головному герої. Як-то передаючи лист Д-503, вона демонстративно двічі зітхнула, щоб привернути його увагу. Герой звернув увагу, що крізь її «риб’ячі зябра» проступала сліпуча усмішка.

У характеристиці Ю, і, є рожевий колір. Але до нього додається відтінок коричневого, тривожного. Ця деталь ніби натякає на те, що героїня здатна зрадити, незважаючи на свою «рожевість». Так і виходить надалі, адже Ю зраджує головного героя і бунтарів з лісу.

Замятін майстерно вмів передати образ через одну ємну деталь. Всі персонажі роману «Ми» у нього мають відмінні риси. Тому не важливо, що у них немає імен. Ми їх дізнаємося з відмінних деталей, які «кричать» про сутності героїв.

У романі велике значення мають кольору, букви і, звичайно ж, цифри.

Про-90 – асоціюється з рожевим кольором. Рожевий говорить про ніжності, материнство. У характеристиці I-330 присутні чорний і червоний колір, що натякає на сильні болісні почуття. А рожевий з відтінком коричневого Ю говорить про зраду.

Роман «Ми» Євгена Замятіна – дивовижна психологічна антиутопія, критика тоталітарного суспільства і віра в перемогу гуманізму.