«Гранатовий браслет» – короткий зміст (переказ)

«Гранатовий браслет» Купріна А. В. можна з упевненістю назвати твором про кохання – те почуття, яке дарує людям сенс життя.

Дія твору розгортається на одній з дач на березі Чорного моря, де вже кілька тижнів проживала головна героїня Віра Миколаївна Шейна зі своїм чоловіком Василем Львовичем. На дворі стояв вересень, і погода була погана.

Сімнадцятого вересня Віра Миколаївна була іменинницею. У будинку починають збиратися гості: приїхала сестра Віри Миколаївни Ганна, хороший друг сім’ї Шейн генерал Аносов та інші.

Запрошені гості сіли за стіл і почали грати в покер. Всього Віра Миколаївна нарахувала тридцять чоловік. Так як головна героїня була забобонною, ця цифра насторожила її.

Трохи пізніше покоївка передає сувій для Віри Миколаївни. В єгипті був футляр, в якому знаходився браслет з недорогого золота з червоними каменями і записка. В записці йшлося про те, що цей браслет дарує своєму власникові дар передбачення. Також автор записки визнається Вірі Миколаївні в любові і підписується як «Р. С. Ж.».

Віра Миколаївна повертається у вітальню, де Василь Львович веселить гостей всілякими небилицями про свою дружину та її шанувальників. Однією з них була розповідь про юнака, який щодня надсилав Вірі Миколаївні любовні листи, а коли помер, залишив їй у спадок з двох гудзиків і бульбашки духів, сланных з його сліз.

Такі історії дуже не подобалися головної героїні, і вона покликала всіх пити чай.

Ближче до вечора гості роз’їхалися, залишився тільки генерал Аносов. Він розповідав про свою красуню дружину, яка через кілька місяців перетворилася на брудну куховарку і втекла з якимось актеришкой.

Після цього Аносов просить Віру Миколаївну розповісти про незнайомця «Р. С. Ж.». Про нього було відомо тільки те, що він був дрібним чиновником, давно був закоханий в головну героїню і постійно спостерігав за нею. Постійно писав любовні листи і записки. Пізніше Віра Миколаївна відповіла йому, щоб він перестав писати. Любовні листи перестали приходити, але на кожне свято «Р. С. Ж.» вітав її. Аносов припустив, що це або маніяк, або людина, яка по-справжньому любить.

Побачивши подарований браслет, брат Василя Львовича Микола наполягає на тому, що його потрібно повернути, щоб не розпускати чутки про те, що княгиня приймає всякі дрібнички від незнайомців.

Василь Львович і Микола з допомогою міської списку чиновників зуміли знайти таємного шанувальника. Ним виявився пан Жовтків. Жовтків був дуже романтичним юнаком з блакитними очима, і у свої 35 років виглядав немов молодик. Він зізнався, що любить Віру Миколаївну і що браслет прислав він. Жовтків запевнив, що більше не буде надавати Вірі Миколаївні ніяких знаків уваги і взагалі покине місто.

Пізніше Віра Миколаївна дізнається, що Жовтків покінчив з собою. Тим ввечері її доставили лист від Желткова, де він повідомив, що головна героїня була єдиною радістю в житті, просить після його смерті зіграти «Аппассионаты» Бетховена.

Після прочитання листа, Віра Миколаївна вирішує поїхати на похорон. На обличчі Желткова вона побачила радість і умиротворення. Вона зрозуміла, що, швидше за все, кохання всього її життя пройшла повз неї. Поцілувавши його в холодне чоло, вона повернулася додому.

Вдома її чекала стара подруга Женні Рейтер. Віра Миколаївна просить зіграти їй щось на піаніно. Женні починає грати «Аппассионаты» Бетховена. Почувши перші акорди, Віра Миколаївна починає гірко ридати.