Які наслідки помсти?

Помста. Так вже вона потрібна? Невже це почуття здатне витіснити все інше з душі? Адже воно настільки похмурий і важкий, що просто гнітить людину, робить його замкнутим і жорстоким. Помста здатна завести надто далеко, змусити здійснювати такі вчинки, на які раніше ти не був здатний, навіть і подумати не міг. А вже наслідки помсти можуть бути зовсім не передбачуваними.

Так, головний герой роману Олександра Дюма «Граф Монте-Крісто» Едмон Дантес, несправедливо ув’язнений в замку Іф, живе тільки бажанням помсти. Кожен день і кожну ніч він виношує плани, він ніби наяву бачить, як помститься своїм кривдникам. І ось графу надається така можливість. Він не забув нікого з тих, хто був причетний до того жорстокого звинуваченням. Це все колишні друзі: Данглар, Фернан, Кадрус, а також прокурор Вільфор, засадивший його в темницю. Тепер Дантес мстить не тільки їм, але і сім’ям цих людей, їх дітям. Не пошкодував він і свою колишню наречену, а також її сина.

Едмон перетворився в жорстокого месника, він став таким же, як ті, хто зламав його долю. Тепер він руйнує їх життя, нещадно, без краплі жалості і жалю. Але одного разу Дантес розуміє, що перегнув палицю, він помилився, не може Божий посланець творити такі злодіяння. Граф Монте-Крісто прощає свою останню жертву, тільки гріш ціна такому прощення, коли людина вже втратив все і зганьблений. Дантес назавжди їде. Він заплатив за помсту занадто високу ціну, він заплатив своєю душею.

Жахливі наслідки помсти ми бачимо в романі у віршах Олександра Сергійовича Пушкіна «Євгеній Онєгін». Звичайно, твір лише побічно зачіпає цю тему, але все ж названий мотив зустрічається і в ньому. Молодий поет Володимир Ленський, закликаючи свого друга Євгена на урочистості з нагоди дня народження Тетяни, дещо лукавить, що там зберуться тільки свої. Онєгін не любить подібні збіговиська, вважає за краще проводити час наодинці з собою. Приїхавши все-таки в будинок Ларіних, він вирішує помститися товаришеві. Для Євгена це лише жарт: він запрошує на танець Ольгу, кохану Ленського. Але Володимир розлючений подібної витівкою і викликає колишнього друга на дуель. Поєдинок Онєгіна і Ленського закінчується справжньою трагедією: Володимир загинув. Ось так безглуздо закінчилося життя молодого і простодушного хлопця, так відкрито і довірливо ставиться до людей.

Таким чином, ми можемо говорити про те, що наслідки помсти бувають абсолютно несподіваними. І вже точно ніякої радості не приносять. В одних випадках вони трагічні і тягнуть за собою непоправну втрату, в інших – ламають долі, руйнують надії, перевертають все з ніг на голову. А як вони змінюють людей! Помстившись кривдникові, людина не може жити спокійно, все одно рано чи пізно приходить усвідомлення того, що такий вчинок не правильний, і тоді прокидається совість. Вона палить своїм жалом, не даючи спокою ні на хвилину. І тепер з цим треба якось жити…