Чим доброта відрізняється від допомоги?

Доброта і милосердя часто використовують як синоніми. Тим не менш, їх значення дещо відрізняється. Якщо задуматися над семантикою, виникає питання, чи всіх добрих людей можна вважати милосердними? Щоб відповісти на нього, потрібно зрозуміти, чим доброта відрізняється від милосердя.

Доброта – це душевний якість, властиве всім людям. Інша справа, що одні його пригнічують, а інші – ні. Доброта – це прагнення допомагати, чуйність, добре ставлення до оточуючих. Не завжди це якість реалізується у відповідних вчинках. Деякі люди безмежно добрі, але допомагають іншим вкрай рідко.

Милосердя – це прояв доброти, вчинки, здійснені заради інших, причому вчинені абсолютно безкорисливо. Можна сказати, що це доброта в дії. Часто милосердя пов’язують з релігійністю. Однак я вважаю, що це неправильно, адже милосердними можуть бути і ті, хто щиро вірять в Бога і ті, хто думають, що його не існує.

Проблеми доброти і милосердя неодноразово піднімалися в літературі. Твори класиків допоможуть знайти відмінності між зазначеними поняттями. Головний герой оповідання А. Платонова «Юшка» добрим був до міським жителям. Він ніколи не робив їм зла, ставився до них добре навіть після того, що вони зробили. Тим не менш, милосердним в цьому випадку його не назвеш. Але все ж герой був милосердним: весь заробіток, який отримував у кузні, він віддавав своєї прийомної дочки і при цьому нічого не чекав.

Прийомна донька Юшки також володіла обома якостями. Вона була добра до людей. Приїхавши до батька, але не застав його в живих, дівчина залишилася в місті. Вона могла б виїхати, але побачила, що тут потребують її допомоги.

Герої оповідання А. Платонова «Юшка» доводять, що можна бути і добрим, і милосердними одночасно. Потрібно прагнути стати саме такою людиною.

Іноді людина навіть не підозрює, скільки доброти таїть його серце. Головний герой роману Т. Кенэлли «Список Шиндлера» Оскар Шиндлер врятував євреїв від страждань в Освенцімі. Шиндлер вирішив заснувати фабрику з виготовлення емальованого посуду, скориставшись дешевою робочою силою зігнаних в гетто євреїв. Підприємство швидко розвивалося, але незабаром прийшов наказ відправити працівників в Освенцим. Оскар Шиндлер вирішив допомогти своїм робочим уникнути такої долі. Він дав хабар Амону Гету і той дозволив переправити людей в Чехію.

Безкорисливо чи Шиндлер рятував євреїв – питання спірне. Адже на кону стояли не тільки їх життя, але і фабрика бізнесмена. Однак якщо врахувати, що Шиндлер витратив останні гроші на викуп своїх робітників, можна припустити, що головну роль тут зіграла доброта, а вже потім інтереси, пов’язані з бізнесом. Милосердям вчинок героя назвати важко.

Твір показує, що в кожній людині може розквітнути доброта, якщо він прислухається до гуманних поривів свого серця.

Таким чином, поняття милосердя і доброта близькі, але не тотожні. Доброта – це стан душі, а милосердя – вчинки.