Чому вчить казка Жуковського «Спляча царівна»?

«Казка – брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок» – ця хрестоматійна фраза спливає в пам’яті після прочитання казки Ст. Жуковського «Спляча царівна». Події, описані в творі російського письменника фантастичні, але за ними ховається повчальний зміст. Ця казка зібрала мудрість не тільки російського народу, але й світової культури, адже джерелами для її написання стали казки Ш. Перро і братів Грімм. Знайти той самий «натяк» може лише той, хто вміє читати між рядків.

На початку твору Ст. Жуковський показує читачеві, що добрі люди, які щиро хочуть чого-небудь, обов’язково дочекаються допомоги від вищих сил. Так, добрий цар Матвій і його цариця були почуті, і доля подарувала їм довгоочікуваного дитини.

Ще один урок дається, в описі того, як цар Матвій легковажно вирішує залишити злу чаклунку без запрошення. Причиною такого рішення стає дрібниця, який можна було б виправити. Цар міг би спробувати знайти золоте блюдо і уникнути прокляття. Він же вибрав більш легкий шлях, у підсумку йому довелося придумувати, як врятувати доньку. Так буває і в справжньому житті. Люди часто не думають про те, які наслідки будуть мати їх вчинки, а потім шкодують про скоєне. Жуковський В. показує і те, що виправити свої помилки нелегко, а іноді і неможливо. Цар Матвій заборонив у своєму царстві все, що пов’язано з пряжею, але навіть такі суворі заходи не допомогли врятувати царівну.

На прикладі образу царівни, автор показує, що необережність і цікавість можуть призвести до великої біди. Молода дівчина побачила в покоях незнайому стару і навіть не поцікавилась, хто вона така. Царівна без тіні сумніву узяла веретено з рук незнайомки і поплатилася за це.

Письменник також доводить, що доля людини визначена наперед. У казці життя зумовлюється чарами. Читач завчасно знає, що царівна не прокинеться, поки не пройде триста років. Саме тому молодці, які намагаються врятувати красуню раніше зазначеного терміну, зазнають поразки і не повертаються з дрімучого лісу. Удалому царевичу судилося знайти царівну і зняти прокляття, тому він з легкістю робить це. Щастя дається сміливим, впевненим у своїх силах людей, які не звертають увагу на невдачі попередників..Ця істина також має місце у казці «Спляча царівна». Якби царевич злякався, він би не втратив своє щастя.

Як і в інших казках, в «царівні» стверджується перемога добра над злом. Чари чаклунки виявилися безсилими перед добром інший феї. І хоч злая баба-чарівниця не була покарана, добро все одно перемогла. Можливо, упускаючи сцену покарання чаклунки, Ст. Жуковський хотів показати, що добро не йде дорогої смерті і покарань.

Чарівний сюжет твору «Спляча царівна» захоплює не тільки оригінальними образами і подіями. Він таїть поради та підказки, які Ст. Жуковський хотів передати дорослим і маленьким читачем. Казка залишається популярною вже майже два століття. Думаю, багато читачів знайшли чому навчитися у її героїв.