Аналіз вірша Мережковського «Рідне»

Єлагін острів, неподалік від Санкт-Петербурга, – місце, де Дмитро Мережковський вперше побачив світ. На острові у сім’ї поета була дача. Коли Мережковський подорослішав, отчий дім став надійним і затишним притулком від міської суєти. Природ надихала чоловіка на глибокі роздуми, приносила душі умиротворення. Навесні 1986 року під час перебування на дачі Д. Мережковський створив вірш «Рідне».

У творі виразно чується грустинка. Звідки такий настрій, адже до цього часу поет був уже досить успішним і знаменитим? Насправді сумний настрій пояснюється смертю матері. Дача загострює переживання чоловіка, адже кожна деталь тут нагадує про близьку людину.

Тема аналізованого вірша – рідні місця і печаль, яку вони навіюють.

Д. Мережковський показує, що спогади і любов до рідних людей назавжди залишаються в людському серцю. Він стверджує любов до рідного краю, який не віддаляється навіть тоді, коли приносить смуток.

У вірші «Рідне» дуже важко виділити який-небудь образ, так як ліричний герой майже не проявляє себе. Його ми можемо бачити тільки між рядків. Під час прочитання вірші уява малює людини пригніченого журбою. Він намагається знайти розраду в отчому краї, але це тільки посилює переживання. Навіть якщо не знати біографію Д. Мережковського, можна здогадатися, що внутрішній стан героя пов’язано з певною втратою, а рідні простір нагадують про неї.

Ліричний герой наскільки охоплений сумом, що навіть травень йому здається блідим, нагадує осінь. Почуття героя передаються за допомогою пейзажу. Картина природи досить об’ємна, наповнена звуками і тьмяними кольорами. Вже перший рядок, що описує «сумовите мукання» налаштовує на невеселий лад. Поступово звукова гама доповнюється гулом сосен і тишею. Тиша теж особлива – «повна туги».

Цікава пейзажна деталь – запах беріз і сосен часом нічного дощу. Д. Мережковський порівнює струмені дощу з безпорадними сльозами. Але краплі дощу тільки підсилюють міцний аромат дерев. Береза, сосна – символи життєвої сили. Малюючи таку картину, автор як би підказує, що навіть в печалі потрібно знаходити сили жити далі.

В останніх рядках твору виявляється, що рідні місця втамовують печаль і заспокоюють душу: «Тут – тихіше радість і спокійніше горі». Тиша просторів навіює думки про вічне, навіть час відчувається по-іншому: «кожна мить, подібно краплі в морі».

Для передачі внутрішнього стану ліричного героя і власних емоцій Д. Мережковський використовує художні засоби. У тексті вірша є метафори, епітети, порівняння. Стежки допомагають авторові відобразити кожну деталь пейзажу, аж до звуків і запахів.

Вірш «Рідне» складається з чотирьох катренів з перехресною римою . Написано твір ямбической рядком. Переживання переповнюють ліричного героя і автора, що відобразилося на інтонаційному малюнку вірша. Поет використовує риторичні вигуки і обірвані пропозиції.