Аналіз вірша Бальмонта «Бог і Диявол»

Полярні поняття «диявол» і «Бог» – ключі до розшифровки секретів світобудови. Кожен знає біблійну інтерпретацію цих образів, але крім неї існують ще десятки тлумачень. К. Бальмонт у вірші «Бог і Диявол» намагається усвідомити, що означають ці межі світобудови особисто для нього. Вірш було написано в 1913 році, коли К. Бальмонт вже сформувався як літератор, став відомим не тільки в Росії, але і за кордоном.

Тема вірша «Бог і Диявол» – протилежні грані буття і людина. К. Бальмонт стверджує, що в людині живе не тільки Бог, але і Диявол. Це закономірність людського існування, тому жодна зі сторін не можна спростовувати або виділяти кращу з них.

Вже в першій строфі з’являється центральна тріада образів – Диявол, Бог і ліричний герой. Вірш написано від першої особи, що допомагає читачеві повністю зануритися у внутрішній світ ліричного героя і автора. Герой зізнається в любові нечистого і Господа. Примітно, що перше звернення адресоване Дияволу. Одній стороні присвячуються стогони і зітхання, інший – мрії. Автор не уточнює, що саме підноситься до Бога, а до Диявола, але він зізнається, що вважає великим обох.

У другому і третьому чотиривірші К. Бальмонт не говорить про двох протилежностях прямо, заглиблений в переживання ліричного героя. Герой зізнається, що блукає без пристановища, натякаючи на те, що не може остаточно стати на бік Бога або Диявола. Він розповідає, як «леліє» поля дощем, а вдома спалює «змеиностью блискавок». В цих описах неважко дізнатися нечистого і Господа.

Остання строфа розставляє всі крапки над «і». Ліричний герой після мук в тісному і задушливому помешканні, нарешті, розуміє, що означають для нього протилежності. Він називає Бога єдиним, слідуючи, так чином, християнської моралі. Для характеристики Диявола автор вибирає епітет «таємничий». Одним словом він пояснює, чому люди переходять на бік зла: вони хочуть розкрити вічну таємницю.

Щоб відтворити вічні образи і розкрити переживання ліричного героя, К. Бальмонт у вірші «Бог і Диявол» використовує метафори: «ви захват Краси», «плекаю поля», «палають рубіни, чорніє агат». Для відображення невпевненості ліричного героя, його блукань автор використовує порівняння «я як хмара блукаю». Так система образів побудована на протилежності, автор використовує контраст: Диявол – Бог, палає – чорніє, лелію – зруйнував його, спалив.

Аналізований твір складається з чотирьох катренів з паралельною римою. Віршовий розмір – чотиристопний анапест. Така організація надає твору монументальності, урочистості. Інтонація «Бога і Диявола» плавна, спокійна, тільки в останньому чотиривірші поет вживає риторичне звернення. Воно підкреслює ідейне звучання і виражає емоційне напруження ліричного героя.

Вірш «Диявол і Бог» – нове слово у вічному питанні світобудови, яке стверджує, що світ неможливий без існування протилежностей.