Шлях шукань Пєра (за романом Толстого «Війна і мир»)

Людський шлях звивистий і складний, але кожен з нас може висвітлити його світлом серця чи розуму. В романі Л. Н. Толстого «Війна і мир» бачимо людини, який діє так, як підказує йому душа. Мова йде про П’єра Безухова. Його доля ускладнюється тим, що потрапляє під жорна історії. Непрості відносини у вищих колах, шлюб без кохання, військові події – все це пережив П’єр в непрості для російського народу часи – початок ХІХ століття.

У перший раз з Безуховым ми зустрічаємося на прийомі Ганни Шерер. П’єр – товстуватий молодий чоловік. Найбільше вражає його погляд – розумний, проникливий, трохи боязкий. Поведінка молодої людини видає добру душу. Серед дворянства він відчуває себе ніяково, адже розуміє, що середовище, в яку він потрапив, просякнута брехнею і спрагою багатства.

Тим не менш, підступні мережі вищих кіл не тільки не відпускають П’єра, їх вузли затягуються ще тугіше. Після смерті графа Безухова його спадщина переходить в руки П’єра, і хлопець стає «ласим шматочком», бажаним зятем. Його насильно одружують на Елен, дочки князя Василя. Молодий чоловік і сам частково винен в цьому. Його недальновидностьпомешала протистояти хитрим інтриг, які постійно крутяться у вищому світі.

Л. Н. Толстой практично не описує життя молодят, але легко здогадатися, що Елен зовсім не цінує свого чоловіка, адже любить тільки його багатство. Дуже скоро поширюються чутки про те, що дружина молодого Безухова крутить роман з Долоховым. Честь П’єра зачеплена, щоб хоч якось очистити свою репутацію, він викликає Долохова на дуель. Для Безухова цей вчинок – справжній подвиг: він переступив через себе, подолавши нерішучість, і це при тому, що стріляти зовсім не вмів.

Здається, що самі небесні сили рятують Безухова в нерівному поєдинку. Він випадково перемагає Долохова. Можливо, таким чином, Л. Н. Толстой натякає, що добрих людей завжди оберігає ангел хранитель і поки не настане той самий час, вони не підуть з землі.

Незважаючи на перемогу на дуелі, Безухов більше не хоче пов’язувати своє життя з изменницей. Після розриву в душі П’єра обривається якась струна, йому тепер важко визначитися: «Що важко? Що добре?». Після деяких роздумів чоловік вступає у франкмасонскую ложу і відправляється в село, щоб переродитися душевно. Але тут він веде розгульне життя, а його грошиками крутить керуючий. В цей час його підтримує князь Андрій.

Через деякий час П’єр Безухов стає главою петербурзьких масонів і навіть мириться з дружиною, згідно з «першим правилами масона». Життя чоловіка перевертається, коли той зустрічає Наташу, закохується в неї і викриває Анатоля. З цього і починається шлях П’єра до тихого сімейного життя. Але він знайшов своє щастя тільки після поїздки на полі битви, після полону.

В кінці роману ми бачимо щасливого П’єра Безухова, чоловіка Наташі і батька чотирьох дітей. Після довгих життєвих поневірянь він, нарешті, знайшов спокій і душевний затишок, а сталося це завдяки любові.