Аналіз повісті Трифонова «Обмін»

У творі Трифонова «Обмін» мова йде про простий життєвої ситуації, в якій міг опинитися будь-яка людина. Герой повісті Віктор Дмитрієв, виявляється перед непростим вибором, від якого залежатиме доля його самого, а так само членів сім’ї. Погодитися з дружиною і переїхати в нову квартиру, але жити зі своєю матір’ю, або залишити все як є.

Треба зазначити, що відносини між його дружиною і Ксенією Федорівною, були давно вже ворожими. Так що якщо результат подій стане розвиватися за «сценарієм» який придумала Лена, то виникає питання, що вона хоче домогтися даними обміном?

Щоб це зрозуміти, треба хоч трохи знати про характер Олени Іванової, а він у неї зовсім не простий. Якщо дівчина щось хотіла від життя, то вона обов’язково цього домагалася. Для неї не існувало кордонів, і вона спокійно могла вийти за рамки пристойності чи моралі.

Тому що почалася розмова збентежив чоловіка. Адже до того, як Ксенії Дмитрієвої поставили смертельний діагноз, дружина і слухати не хотіла про спільне проживання з нею. А ось тепер сама піднімає цю тему.

Але те, що чоловіка найбільше обурювало, так це нетактовність дружини. Поки його мати лежала на операційному столі, дружина бігала по маклерам і підшукувала варіанти обміну? Вона не відчувала почуттів співпереживання, а вже тим більше співчуття до хвороби свекрухи. Швидше навпаки, жінка рішуче хотіла дістати займану нею житлоплощу.

Віктору недовго довелося ображатися на дружину. Та повідомила, що відповідь потрібно незабаром дати і наполягла на негайному «сімейній раді», на якому буде піднята тема обміну. Чоловік здався. Ні, він не боявся дружини, а реально вірив у те, що так буде краще для обох сторін. Він зможе доглядати за матір’ю, їх дочка Наташа – буде під наглядом, а вони з Оленою назавжди покинуть комунальну квартиру.

Так чоловік і сам не помітив, як з співчуваючого сина перетворився в розважливого і корисливого «стороннього».

І Ксенії Федорівни, і його сестри Лори ці зміни стали відразу видно. Дмитрієву сказали, що «обмін» відбувся багато років тому, тому, що чоловік опинився у владі подружжя.

Звичайно, безкорислива і великодушна Дмитрієва, подумавши, погодилася і переїхала в нову квартиру, хоча її до останнього мучило незрозуміле почуття. Але коли жінка дізналася про своє «справжнє» стані здоров’я, то зрозуміла, чому відбулися такі зміни у свідомості Олени. І в цій ситуації проявлявся «дефект душі» Іванової. Але найсумнішим стало для жінки те, що її рідний син дозволив дружині з очевидним блюзнірством поставитися до її хвороби.

Після того, як Дмитрієвої не стало, Віктор впав у депресію. Його не радувало нове житло, сім’я та займана посада. Він розумів, що життя проходить, а в кращу сторону змін немає, і швидше за все вже ніколи не буде.

Лора дуже засуджувала брата за «обмін», який довів маму до могили. Дача батьків була продана, адже брата і сестру, після смерті матері вже нічого не повинно об’єднувати. Кожен пішов по обраному йому шляху, і швидше за все ці дороги вже ніде не перетнуться.