Аналіз вірша Пастернака «Сніг іде»

Вірш «Сніг іде» Б. Пастернаку було написано в 1957 році, в період, коли поет відмовляється від футуристичної манери, визнаючи першість змісту, а не форми. Його пізні твори відрізняються глибокою філософією, оригінальними міркуваннями про вічні питання існування людини і всесвіту, що знайшло місце і в аналізованому вірші.

Тема вірша «Сніг іде» – швидкоплинність життя. Автор показує, що час – категорія, непідвладна нікому, все живе може лише дивуватися, як біжить за роком рік.

У центрі вірші ліричний герой, який спостерігає за снігопадом і сніг. Поступово до центральних образів додаються небо, пішохід, поворот. Ліричний герой спочатку спостерігає за снігом з вікна, потім на сходовому майданчику, поступово переміщаючись на вулицю. Він зауважує, що всі зміни, які приніс снігопад: герань тягнеться за вікно, небо сходить з горища», а перехрестя і люди в сум’ятті від погоди, нагадує про швидкоплинність життя.

Поступово ліричний герой переходить від милування природою до роздумів про вічне. Падаючий сніг нагадує йому роки, які також летять без зупинки. Він не може зрозуміти тягнеться час ліниво або швидко, але те, що воно витікає – факт. Заглиблюючись у роздуми і порівняння, герой знаходить схожість між роками та рядками в поеми.

В останній строфі вірша Б. Пастернака «Сніг іде» з’являються здивовані і смятенные рослинки, пішохід, поворот. Всі вони зачаровані снігопадом і закружены виром часу. З допомогою цього прийому автор показує, що протягом часу відчувають на собі все – і живі істоти і бездушні предмети.

Філософська проблема розкривається в контексті пейзажних замальовок та інтер’єрів. Картини природи динамічні: сніг іде, не перестаючи, опускаючи разом з собою небосхил. Інтер’єр – лише кілька деталей (герань і вікна плетіння), від яких віє затишком і теплом. Звичайна сходова площадка перетворюється в посадкову смугу для неба і сніжинок.

Не забуває Пастернак Б. і про народних традиціях, згадуючи святки і Новий рік. Але служать вони не для відтворення життя народу, а є маркером, що позначає точки на нескінченній стрічці часу.

Філософська проблема розкривається за допомогою художніх засобів. У тексті переважають метафори («сніг іде», «сходить додолу небосхил», «все пускається в політ, – чорну сходи сходи…») та порівняння («сніг іде, немов не падають пластівці», «немов з видом дивака»). Доповнюються картини природи епітетами.

Вірш складається з 5 катренів, двох п’ятивіршів і одного терцета. Рядки об’єднані за змістом. В строфах представлені всі види рим: перехресне, кільцеве і паралельна. Віршований розмір – трьох – і чотиристопний хорей. Ритмічна організація допомагає відобразити легкість сніжинок, танцюючих у повітрі.

Твір Б. Пастернаку «Сніг іде» – зразок гармонійного переплетення пейзажних і філософських мотивів, традиційного та індивідуального бачення вічної теми.