Образ Микши в повісті Абрамова «Поїздка в минуле»

Федір Абрамов – популярний у нашій країні письменник і критик. Його перу належить значуще твір – повість «Поїздка в минуле». Відомою широкому колу читачів вона стала вже після смерті автора.

Центральною фігурою сюжету став конюх Никифор Кабылин, у селі більше відомий, як Микша. Знайомство читача з ним відбувається в той момент, коли Кабылин відходить від жахливого похмілля. Перед нами з’являється типовий алкоголік з червоних розпухлим обличчям.

Зараз, можливо, такого героя ніхто б не зробив ядром твору, але в той час це було абсолютно органічно і виправдано.

Микша працював, любив випити і жив у чіткої впевненості, що він родич великих дядьків-революціонерів. Ці вершителі людських доль в його очах були чесними і благородними людьми. Але тільки в очах Микши. Насправді ж все було зовсім інакше.

Дядько Мефодій Кабылин в часи червоного терору занапастив багато невинних душ, стратив абсолютно без розбору. Другий дядько, Олександр, зовсім не загинув, як герой. Виявляється, його убив брат зґвалтованій ним дівчини.

І раптом герой дізнається всю правду такою, яка вона є насправді. Він зі страхом розуміє, з кого брав приклад, заради кого відмовився від рідного батька, скромну і порядну людину.

Найприкріше, що йому не раз намагалися відкрити очі і розповісти, але Микша навіть слухати нікого не хотів. Потрібно віддати належне, що його ніхто не звинувачував, навіть батько, всі навколо розуміли, що він виявився заручником помилкових уявлень. Але як же герою важко було усвідомлювати свою помилку.

Отже, які ж висновки робить головний герой після розмови з Кудасовым? Абрамов ставить Микшу перед нелегким вибором. Письменник показує, як правда може вплинути на людину, як вона змінює все, звичне і зрозуміле донині.

Звичайно, ніхто не захотів би перебувати в мріях і не мати чіткого уявлення про те, як все йде насправді. Але тут не той випадок. Микшу просто вбиває істина, відкрита після стількох років помилок.

Вже і поруч немає Кудасова, вже можна повернутися додому, але він не може цього зробити. Немає ні бажання, ні сил. Його розриває зсередини. Ця правда про рідних дядьків просто не вкладається в голові. І заради цих людей він зрадив самого близької людини – рідного батька?!!!

Змучений сумнівами і гіркими думками, Микша здійснює нову подорож по слідах батька. Скрізь він чує про нього тільки добрі і теплі слова. Останньою точкою шляху Кабылина стала могила батька. Раніше він на неї і не був жодного разу. А ось тепер прийшов. Прийшов каятися за свою помилку, за те, що був сліпий і не розумів, з кого треба було брати приклад.

Шкода Микше, гірко, адже нічого вже не змінити, не попросити вибачення, не повинитися. Істина зламала героя, вона випалила його зсередини. Микша вмирає прямо на могилі батька. Результат логічний, адже як жити далі з цією правдою герой навіть не уявляє.

Федір Абрамов не з чуток знав те, про що розповів на сторінках своєї повісті. І таких людей, як Микша, було чимало в радянській Росії, і доля багатьох з них була зломлена.