Як співвідносяться поняття «помста» і «відплата»?

Люди часто завдають один одному зло, здійснюють негарні, а часом навіть жорстокі вчинки. Ображені ж діють по-різному: одні починають мстити, рухомі жагою помсти, вони черствіють душею, змінюються, стають замкнутими. Інші, навпаки, не поспішають відповісти злом на зло, вони вважають, що обов’язково прийде відплата, кара за скоєний злочин або проступок. І так найчастіше і трапляється.

Тема помсти і відплати нерідко піднімається на сторінках літературних творів, до неї зверталися письменники різних історичних епох. Візьмемо, приміром, роман Олександра Сергійовича Пушкіна «Дубровський». Доля головного героя заплутана і трагічна. Обставини складаються таким чином, що Володимиру нічого не залишається, крім як мстити ворогові батька, захищаючи честь свого роду.

Кирила Петрович Троєкуров позбавив молодого пана даху над головою, відсудивши родовий маєток Дубровских. Володимир Андрійович, читаючи зворушливі листи матері до батька, розуміє, що не зможе залишити все це на осміяння і наругу подъячим і Шабашкину. Юнак приймає єдино вірне рішення – спалити будинок. Нехай вона не дістанеться нікому. Сам же він відправляється в ліс, очолюючи зграю розбійників. Дубровський – гроза округи, про нього говорять, його обговорюють. Головна ж мішень благородного розбійника – Троєкуров. Володимир пробирається в будинок свого ворога, прикидаючись вчителем-французом. І ось уже близько помста. Але доля вирішує інакше. Юнак закохується в дочку Кирилы Петровича, Машу. Заподіяти біль цієї милою і ні в чому не повинну дівчину він не може. Помста зруйнувала його життя, зламала її. Дубровський назавжди покидає рідні місця, так і не закінчивши розпочатого справи.

Що стосується теми відплати, то і її ми часто зустрічаємо на сторінках відомих книг. В оповіданні Буніна «Темні алеї» герой не зміг покаятися у скоєному вчинку, але кара понад все одно його наздогнала. В молодості Микола образив щиро любившую його дівчину. Молодий чоловік спокусив юну особу, а потім просто її кинув. Час не вилікувало рани дівчини, вона так і не змогла забути свою першу любов, не звертала уваги на інших чоловіків і жила безрадісно і відокремлено. Але і спокусник так і не знайшов сімейного щастя: дружина постійно змінює, син виріс негідником. Життя все розставило на свої місця і покарала кривдника, але він так нічого і не зрозумів, не зумів визнати свої помилки і покаятися. Бунін показує перед нами ситуацію, в якій герой міг би проявити рішучість і визнати провину, але Микола безвольний і слабкий. Саме за цю свою боягузтво і ницість душі чоловік і отримує розплату.

Таким чином, ми можемо говорити, що помста і відплата – діаметрально різні поняття. Помста виходить від ображеної людини. Відплата ж – кара згори, вона обрушується на кривдника і наздоганяє його.