«Дума» – порівняльний аналіз віршів Лермонтова і Некрасова

У творчості М. Лермонтова і Н. Некрасова громадські мотиви займають почесне місце. Поети виливали свої переживання про долю народу на папері. В їх віршах не тільки співчуття до людей, які відчувають всі тяготи життя, але й іронія, сарказм. У творчості обох авторів є вірші «Дума». Загальне в цих віршах тільки назва.

Н. Некрасов народився в сім’ї багатого поміщика. Вдача у батька був крутий, тому Микола в дитинстві і юності щодня спостерігав, як батько знущається над селянами і членами своєї сім’ї. Жахливі спогади стали основою для віршів відповідної тематики, до них відноситься і «Дума», написана в 1861 році.

Центральний образ твору – ліричний герой. Це хлопець, який живе в місті. Міщанське буття не радує його, адже «вигнати нікуди корівоньку», а «дюжая сила» витрачається задурно. Хлопець не знає, куди себе подіти, адже роботу знайти не може, а живе бідно. Він з сумом розповідає, як у нікого Семипалова люди живуть у достатку, їдять на свята жирну баранину.

Він не зазіхає на сите життя, яка дістається без праці. Молода людина готова виконувати найважчу роботу: «повели ти в люту зиму, вирубувати ліси дрімучі – тільки тріск стояв би до неба…». Описуючи важку роботу, герой жодного разу не згадує про втому або її нездійсненності, навпаки, він сповнений ентузіазму і енергії.

«Дума» М. Лермонтова була створена в 1838 році. В об’ємному вірші поет оцінює своє покоління, аналізує його вчинки, а також критикує, приправляючи все це сатирою. Настрій вірша элегийное, що контрастує з його змістом.

Вже в перших рядках ліричний герой заявляє: «Сумно я дивлюся на наше покоління!». Він бере на себе відповідальність пророкувати сучасникам порожнє або темне майбутнє. Він не зупиняється на порожніх фразах, намагаючись проаналізувати проблему. Причиною марного буття свого покоління герой вважає бездіяльність, невміння використовувати своє благо помилки і розум батьків.

Ліричний герой засуджує сучасників за те, що ті «висушили розум наукою безплідною», таїли від близьких людей надії та благородні пориви. Він вважає, що душі людей наскільки зачерствели і охололи, що не можуть відчувати «створення мистецтва». Їм не цікаво нічого, а тому люди поспішають «на горбу», насміхаючись над своїм минулим.

Художнє оформлення творів різне. Лермонтов створює більш складні метафори, епітети, що продиктовано змістом. У Некрасова ж художні засоби такі ж прості, як головний герой. Вірш Лермонтова написано ямбической рядком, Некрасова – хореической.

Композиційно твори також різні: Некрасівське складається з об’ємних куплетів, відносно самостійних за змістом, Лермонтова розділене на невигадливі катрени, які продовжують один одного.

Незважаючи на всі відмінності, між віршами можна знайти взаємозв’язок. Можливо, біди хлопчину з вірша Н. Некрасова від того, що він не звертає увагу на «помилки своїх батьків», продовжую гнути спину на господарів.