Образ коваля Вакули в повісті Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Повість «Ніч перед Різдвом» входить до збірки Миколи Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». У ній автор чудово відобразив життя простого українського хутора з його традиціями і мальовничими пейзажами.

Серед героїв повісті особливо виділяється образ Вакули – сільського парубка, який працює ковалем. Він добрий і простодушний, однак, наділений кмітливістю і відважністю. Робота коваля – важка праця, який перетворив Вакулу сильного і терпеливого хлопця. Але крім сили у нього є талант до малювання. Він малює картини релігійної тематики. І це у нього виходить так правдоподібно, що навіть нечиста сила затаює на нього образу.

Важлива риса характеру героя – вольнолюбие, що було так характерно для українського козацтва. Вакула поважає старших людей, але не мириться з несправедливим ставленням. Наприклад, він протистоїть багатого козака Чубу, який дивиться на нього зверхньо і не розцінює його як гідного нареченого своєї дочки. Герой закоханий і вперто бореться за своє щастя. Він продовжує доглядати за кокеткою Оксаною, хоча від дівчини з-за шкідливого характеру вже багато женихів відвернулися. Вакула зауважує, що донька Чуба трохи чудна, але захоплюється її красою і готовий заради неї на все.

Одного разу Оксана просить Вакулу принести їй черевички, які носить сама цариця. Дівчина зачіпає гордість парубка такий глузливою проханням, але він все одно погоджується принести їй черевички. Спочатку він не знає, як виконати прохання і навіть йде до загадкового Пацюку за порадою. Але він глузливо відповідає, що тому, хто носить нечисту силу за спиною, не потрібна допомога. Герой дивується, вважаючи сказане простий нісенітницею. Але коли Вакула відкрив мішок, який він виніс з дому, то побачив там риса, захованого Солохою. Тоді Вакула погоджується на операцію заради Оксани.

В результаті Вакулі вдалося перехитрити нечисту силу і примусити відвезти його в палац до цариці. Там він наважується попросити у цариці її черевички. Здивована щирістю і сміливістю парубка, володарка виконує прохання. Вакула повертається в Диканьку переможцем. Але за час його відсутності між людьми пройшов слух, що він покінчив з собою з-за відмови Оксани. Гарна панночка дуже шкодувала, що попросила про неможливе подарунок парубка, тому що зрозуміла, що любить його. Коли Вакула приніс їй черевички, то їй вони виявилися не потрібними, а потрібен тільки він сам. Любов змінила Оксану і принесла щастя ковалю Вакулі.

Парубок у кінці повісті знаходить довгоочікуване і цілком заслужене сімейне щастя. Він одружується на Оксану, у них з’являється син. Автор показує, що люди з добрим серцем, відважні і наполегливі можуть домогтися успіху.

В образі коваля Вакули письменник показує представника простого народу, наділену високими моральними якостями. Парубок сильний, чесний, добрий, кмітливий і талановитий, завдяки чому досягає поставленої мети.