Як повязане поняття «талант» з мистецтвом та ремеслом?

Талант – це божий дар, здатність бачити прекрасне і творити, запечатляя образ в музичній композиції на полотні або в художньому слові. Правда, не завжди талант пов’язаний з мистецтвом. Відомі такі випадки, коли митці створюють свої твори заради вигоди і матеріального достатку. Тоді вже немає можливості говорити про одухотвореному і прекрасному, це швидше ремесло, творчість заради достатку, воно позбавлене духовності і внутрішньої краси.

Найчастіше люди цілеспрямовано використовують творчість і талант в корытных цілях. Таких прикладів безліч і в житті, і в літературі. Візьмемо художника Чарткова з петербурзької повісті Миколи Васильовича Гоголя «Портрет». Молодий чоловік бідний, але наділений талантом. Йому пророкують великий творчий шлях. Але є одна риса в характері юнака, яка і стає фатальною, – нетерплячість і бажання якнайшвидше розбагатіти.

Одного разу Чартков здійснює вигідну покупку: придбання картини було вдалим, під рамою виявилася прихована кругленька сума грошей. Тепер молодий художник багатий, його картини користуються попитом. Він модний, пише на замовлення. Його ремесло, а саме так хочеться тепер іменувати творчий процес, набирає розмаху. Ось тільки талант з кожним днем вмирає. Чартков не може дивитися на інші роботи, він заздрить художникам, які стоять на початку свого шляху, і друк бажання розбагатіти не торкнулася ще їх душ.

Справжнім творцем є Майстер в романі Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита». Обдарований літератор пише роман, який зачіпає вічні проблеми. Його ж колеги творять на догоду радянської влади і отримують за це гроші. Їм відкриті двері всіх редакцій без винятку. А ось Майстру доступ до них закритий. З ремісництвом в мистецтві ми стикаємося при обговоренні ще одного героя цього твору – посереднього поета Івана Бездомного. Молодий чоловік і сам визнає той факт, що погано пише, але з дня на день складає поеми, як на роботу ходить до письмового столу. І найцікавіше, що цей бездарний людина обласканий і владою, і критиками. Виходить, ремесло продовжує розквітати, і підживлення талантом йому не важлива. Майстри ж освистують, висміюють і в підсумку упекают в божевільний будинок. Таке положення справ не дивно: справжнє мистецтво завжди піддається гонінням, люди не звикли слухати не те, що вони хочуть почути.

Таким чином, люди без таланту зі шкіри геть лізуть, щоб показати, що він у них є і видають копії копій, твори, які нікому не цікаві. Вони не розуміють призначення мистецтва, не мають художнього смаку. Їх справа набуває статус ремесла, в ньому немає навіть натяку на майстерність. Талант – це дар, пов’язаний з різними галузями мистецтва. Так, ремесло – не остання справа, але в контексті таланту про це говорити не хочеться…