Роль пейзажу в повісті Пушкіна «Станційний доглядач»

У повісті «Станційний доглядач» як такого опису пейзажу не було. Вся життя доглядача проходила на станції, в його будинку. Саме опису цієї «домашній» обстановці автор і приділяє особливу увагу. Він це робить кожен раз, коли хоче передати настрій або стан душі старого доглядача Самсона Вырина.

Ще до того, як його дочка Дуня разом з молодим гусаром залишила станцію, домашня атмосфера була ідеальною. Все лежало на своїх місцях, а на вікнах красувалися квіти у різних горщиках. Це створювала такий затишок, і несло таку душевну теплоту, що оповідач дуже полюбив це місце. Йому дуже подобалися і самі господарі. Самсон Вырин і Дуня завжди були раді будь-якому приїжджому.

Однак, після того як дівчина в гонитві за «красивою» і заможним життям втекла від батька доглядача, вигляд будинку як зовні, так і зовнішньо сильно змінився. З вікон назавжди пропали горщики, тому, що квіти, які потребують постійного догляду, зів’яли. Кімната здавалася сірою і похмурою. Та і вигляд самого наглядача сильно змінився. Всього, за якихось кілька років, чоловік сильно постарів. Було видно, що він поступово почав зловживати алкогольними напоями.

Втеча Дуні і повна необізнаність про життя і подальшу долю дочки, діяли на чоловіка руйнівно. Він перестав любити життя, а замість цього почав волокти жалюгідне існування. Разом з дочкою пішла вся радість, а замість неї прийшла якась скорбота. Картини на біблійну тему про блудного сина служили доповненням до похмурій обстановці в будинку. Вони нагадували Самсону про «несподіваний вчинок» дочки і чоловіка підштовхували до негативних думок.

В кінці історії, дуже символічним стало те, що оповідач згадує про кладовищі. Саме це місце є підсумком життєдіяльності кожної людини. Саме там, біля могили свого батька Самсона і виявляється втеча Дуня. Вона повернулася. Повернулася, щоб познайомити діда з онуками, щоб розповісти, як жила всі ці роки. Можливо, її раптова поява не було заздалегідь заплановано, а може вона цього, так само як і батько, дуже довго чекала. Звичайно вона приїхала, щоб просити прощення. Вона сподівалася, що батько зрозуміє її несподіваний порив, і бачачи що у дочки все добре змінить гнів на милість. Переможців не судять.

Однак «непокірної дочки» довелося зіткнутися з непоправним. Батька давно поховали, а вона навіть не знала про його смерть. Автор вже не описує ні вдома, ні обстановку в кімнаті. Читач ніколи не дізнається, чи варті тепер горщики з квітами на підвіконнях. Пушкін відразу показує підсумок багаторічного байдужості і страху дівчини. Кладовище, могила, горбок… Все просто і в той же час немислимо важко. Жінка, замість радості і щастя від зустрічі відчуває смуток. Саме та скорботу і морок назавжди оселилися в кімнаті доглядача в її відсутність.

Ось так за допомогою обстановці в кімнаті і невеликих описів пейзажу, автор виділив моменти щастя і великої людської трагедії.