Художні особливості роману-епопеї Шолохова «Тихий Дон»

Роман–епопея М. А. Шолохова «Тихий Дон» придбав вікову популярність завдяки талановитим літературним можливостям автора. У тексті роману читач дуже часто може стикатися з описом картин природи. Вони відрізнялися один від одного в моменти радості і смутку, які траплялися у житті головних героїв.

Особливі інтимні почуття героїв передавалися за допомогою побутових предметів, природних явищ. Приміром, пристрасні почуття Аксіньі, спалахували і палали, мов степова пшениця. Кожне зернятко наповнена соком, життям. Але, в один момент, в степу з’являється табун коней, який губить все навколо. Так само сталося і в долі героїні. Почуття її були розтоптані, принижена душа. І за допомогою таких літературних прийомів, Шолохов М. неодноразово передавав емоції і почуття головних героїв.

Страждання Наталії порівнювалися з грозою в степу. А розрізненість, неуважність, спустошеність душі Григорія була схожа на випалену степ.

Ще однією особливістю можна назвати неодноразове використання образів цвітіння в природі. До прикладу, вчора ще молода, мов яблуня в цвіту, Наталя, через добу стала виглядати біліше крейди, смерть стояла біля її узголів’я.

Колір природи Шолохов порівнював з кольором життя. На думку автора, життя людини нерозривно пов’язане з життям природи. Саме тому, Шолохов досить часто використовує у своїй роботі принцип усної народної творчості – епічний паралелізм.

Природні явища сприятливо впливають на людину, очищають його думки і призводять почуття в стан спокою. Також, описані картини природи можуть підготувати читача до тих подій, які будуть розгортатися далі за текстом роману. Створена емоційна атмосфера могла передвіщати як гарні події, так і близьку біду.

Особливу увагу звертає на себе опис природи, яке передбачає початок Першої світової війни. У природних явищах явно йшлося про щось лихе.

Крім описів картин природи, особливістю роману є вдале поєднання епічних і ліричних відступів. Під час прочитання глав і епізодів «Тихого Дону» читач неодноразово стикається з ліричними монологами автора, який висловлює своє ставлення, свою позицію, а також намагається описати загальну картину життя.

У тексті роману дуже часто використовуються елементи простої розмовної мови, взятої з народу. Це створює особливе враження, надає тексту інше опис, емоційне значення.

Завдяки таким особливостям написання роману «Тихий Дон», цей твір і стало таким відомим, правдивим і вічним.