Порівняльний аналіз віршів Пушкіна «Зимовий ранок» і «Зимовий вечір»

Відомо, що А. С. Пушкін дуже любив зиму за її білосніжну красу, свіжість і чистоту. Він протиставляв її душному спекотному старому льоту. Багато віршів поет присвятив холодної красуні, в кожному з них він сконцентрував свої почуття і емоції. Вірші «Зимовий ранок» і «Зимовий вечір» різні за настроєм, образ зими у них також істотно відрізняються. Тільки художній стиль видає те, що твори написані однією рукою.

Вірш «Зимовий вечір» було створено в 1825 році через рік після повернення поета з південного заслання в Москву. Вдома його чекали нові неприємності. Родовим маєтком Пушкіних керував батько Олександра Сергійовича, який намагався посадити сина у в’язницю. Складні сімейні відносини – причина самотності Пушкіна. Він був змушений гостювати у сусідів і друзів, лише б не перебувати довго будинку. До осені батьки покинули маєток, поет зітхнув від полегшення і одним зимовим вечором написав аналізований твір.

В центрі «Зимового вечора» ліричний герой. Він спостерігає за сніговою бурею, яка завиває, плаче, шумить, стукає в віконце. Сніговий вихор він порівнює з дитям, звіром, запізнілим подорожнім. Мабуть, образи живих істот виникають в уяві ліричного героя з самотності.

Оточений стихією, будинок ліричного героя здається йому «старій халупці». У другому куплеті вірші «Зимовий вечір» виявляється, що ліричний герой у будинку сам. Біля вікна сидить бабуся, до якої той звертається: «Мій друг». Відомо, що після виїзду батьків у маєтку разом з Пушкіним залишилася няня Аріна Родіонівна, яка й стала прототипом старенької. Ліричний герой пропонує їй підняти кухоль, щоб залити горе і розвеселити серце.

Вірш «Зимовий ранок» було написано в листопаді 1829 року. Його серце все також було обплутане самотністю і сумом, але у вірші виявляється зовсім інший настрій. Ліричний герой звертається до невідомої «чарівної красуні», намагаючись пробудити її від солодкого сну. Герой милується сонячним морозним ранком, з несподіванкою згадуючи про те, як увечері «хуртовина злилася», а місяць непривітно кидала крізь хмари жовтий світло».

Але негода залишилася в ночі, ранок подарував новому дню справжнє чарівництво: чудові блискучі снігові килими, бурштиновий блиск в кімнаті і веселий тріск вогню в печі. Атмосфера надихає ліричного героя на санну прогулянку по неосяжних російських просторах.

В аналізованих віршах А. С. Пушкіна зимові пейзажі створюються за допомогою оригінальних порівнянь і метафор, витончених епітетів. Поет не зраджує собі, використовуючи риторичні вигуки і запитання. За допомогою цих стилістичних фігур не пожвавлюється тільки текст, але і передається внутрішній стан героя і автора. Обидва вірші написані хореем, який допомагає показати примхливий характер російської зими.

Вірші А. С. Пушкіна «Зимовий вечір» та «Зимовий ранок» привідкривають завісу внутрішнього світу поета, якщо читати їх у контексті його біографії.