Образ Григорія Мелехова у романі Шолохова «Тихий Дон»

Григорій Мелехов є головним героєм роману М. А. Шолохова «Тихий дон». Він належав до роду козаків, і жити йому довелося в досить складний час, коли Росія загрузла у кривавих війнах.

За плечима Григорія перша світова війна, громадянська війна і революція. Звичайно, побачені і пережиті події не могли пройти безслідно і не вплинути на світогляд героя, на його розуміння цього жорстокого і злого світу.

В основі всього роману закладена проблематика пошуку свого місця в історії, у тих подіях, які відбуваються навколо.

Участь у першій світовій війні перетворило Григорія в справжнього, сильного, міцного чоловіка. Він заслужив повагу товаришів, отримав звання офіцера. Однак військові події зробили з нього огрубевшего людини. Мелехов постійно ставив питання про те, в чому ж все-таки сенс військових дій, який толк принесе ця війна козакам і йому зокрема.

Знайти тимчасовий відповідь на свої запитання Григорій зміг під час перебування в госпіталі. Так він вивчив, дізнався ази більшовицької ідеології, що і дозволило йому повірити у загальну рівність. Однак таке прояснення думок не залишилося надовго в його пам’яті.

Далі, перед читачем відкриваються події громадянської війни. Тепер головний герой виступає від імені білого загону, під проводом свого брата. Мелехов, як і інші козаки, звинувачує більшовиків в тому, що вони розділили народ. Герой просто ненавидить правлячу владу.

Перебуваючи в пошуках правди, Григорій розуміє, що не підтримує ні «білих», «червоних». Тепер він вважається більмом і в тому, і в іншому таборі. Григорій не може знайти спокою і втіхи. Більшовики постійно переслідують його за «біле» минуле. Головному героєві більше нічого не залишається, як прибитися до табору бандитів. Однак і серед них він сам не свій, адже не може творити беззаконня, не може дивитися на життя справжніх падальщики.

Аби отямитися від усього, Мелехов повертається на рідний хутір, бачить свого синочка і знову вдихає повні груди свіжого ароматного повітря. На мить герой оживає, проте доля готує йому черговий удар. Григорій втрачає найдорожче в життя – Аксенію. І що найстрашніше, жінка гине від кулі, яка цілила в козака.

Закінчивши прочитання роману, я розумію, наскільки нещасливою і важкою була доля головного героя. На початку роману перед читачем з’являється юний і веселий хлопець, повний сил і енергії. Однак на війні він бачить дуже багато горя, болю і смертей. За збігом обставин, на руках козака також багато крові. Йому доводилося вбивати. Від таких подій, Мелехов дуже рано став сивим. Крім того, на війні Григорій втратив всю свою родину. У живих залишилася єдина надія – синочок.

Герой роману «Тихий дон» народився і жив під час переломного моменту в Росії. Він намагався побудувати свій окремий життєвий шлях, справедливий і виправданий. Григорій не схожий на решту масу людей, які живуть за встановленими звичаями і не особливо переживають над своїм життєвим покликанням. Душа Мелехова переповнена переживаннями і стражданнями. Він постійно намагається знайти відповіді на свої питання, оцінити потрібність відбувається і зрозуміти дійсність.

Наприкінці роману читач спостерігає повернення Григорій на козачі рівнини. Тільки в тому місці він відчуває спокій і умиротворення. Здавалося б, правильний круг життя замкнулося. Козак повернувся на своє місце і може продовжувати мирне і правильне існування. Тільки ось війна і незліченну кількість трагічних подій перетворили героя в відлюдника, відчуженого від усіх навколо. Він став бандитом, він постійно перебував у пошуках істини і правди.

По закінченню роману Григорія Мелехова можна назвати просто нещасним людиною, якій випала тяжка доля.