«Пікова дама» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1834.

Жанр: повість.

Тема: “маленький наполеон”; злочин (порушення Євангельських заповідей).

Ідея: вчинене людиною зло породжує зло, ставить його в положення ізгоя в суспільстві, знищує в ньому самому людини.

Проблематика. Трагедія «маленького наполеона» в спробі нав’язати свою волю і в поразці, завдані йому життям.

Основні герої: Германн; Лізавета Іванівна – вихованка графині; Ганна Федотівна – графиня вісімдесяти років, знає комбінацію карт, приносить виграш.

Сюжет. Карткова гра зібрала друзів. Ставили по-крупному. Офіцер Германн, військовий інженер, в грі участі не брав, але дуже уважно стежив за її ходом. Людина він був небагатий, розважливий, і, незважаючи на сильне бажання грати, він не доторкався до карт, побоюючись програшу.

Один з гостей, приятель Германна Томський, займав присутніх історією, що трапилася з його бабусею в молоді роки. П’ятдесят з гаком років тому молода графиня Ганна Федотівна була в Парижі. Вона красувалася у всіх презентабельних салонах французької столиці, і одного разу герцог Орлеанський обіграв її на велику суму.

Чоловік графині не став оплачувати її борг. Допомогу вона отримала від графа Сен-Жермена, відомого алхіміка, у вигляді знання, яким чином визначити виграшні карти. Справа кінчилася тим, що графиня у Версалі відігралася. Після цього Ганна Федотівна майже не грала, а таємницю виграшу не відкрила навіть синам.

Тепер графиня стала глибокою старою, тиранящей домочадців примхами. Більше всіх діставалося її вихованці Лизавете Іванівні, молоденькій дівчині. Будучи у Ганни Федотівни на утриманні, бідна сирота все зносила.

Минули два дні після вищезгаданої карткової гри. Вихованка графині коротала час біля вікна за п’яльцями. Кинувши погляд за вікно, Лізавета Іванівна раптом помітила молодого військового, невідривно дивиться на неї. Стояв він так тривалий час, і став з’являтися на цьому місці щодня. Про так само дивився на дівчину, що, зрештою, пробудило в ній хвилювання.

Офіцером цим був Германн, душевний спокій якого був порушений історією про виграш графині. Він жадав набагато збільшити свій невеликий капітал і змінити своє життя, і його турбували сни, в яких Германн вивідав таємницю старої графині і збирав виграні гроші з карткового столу. Будинок бабусі свого приятеля герой знайшов без праці. В одному вікні будинку здалася головка миловидної дівчини, і Германну прийшла ідея використовувати її у своїх цілях.

Германн вибрав момент, коли графиня разом з вихованкою сідали в екіпаж біля будинку, і швидко вклав їй у руку любовну записку. Лізавета Іванівна була збентежена і відписала йому у ввічливій формі відмову, який на наступний день впав до ніг Германна з вікна. Це його не зупинило. Германн продовжував “облогу”. Прислуга з ближніх крамниць стала носити дівчині листа від цього невгамовного офіцера. Ліза знищувала листи з першої реакції, але пристрасть, що міститься в посланнях, зробила свою справу: вона стала прихильно відповідати палкому прихильнику. У підсумку дівчина призначила йому побачення у себе в кімнаті, супроводивши запрошення поясненням, як до неї пройти.

Здійснити задумане Германн збирався, коли стара графиня зі своєю вихованкою були на балу. По домовленості з Лізою, він проникав у її кімнату і чекав там повернення дівчини. Але Германна цікавила кімната баби, там він і очікував, ледве справляючись з хвилюванням, господиню будинку.

Графиня повернулася з балу. Коли вона залишилася одна в своїй кімнаті, Германн здався їй і став благати її вгадати для нього три карти, які можуть збільшити його стан. Але стара жінка відповідала, що ця історія — всього лише жарт. Германн наполягав і перейшов до погроз з пістолетом. Графиня не винесла душевного хвилювання і померла.

Ліза після балу знайшла свою кімнату порожній, але Германн скоро з’явився. Він зізнався їй, для чого затіяв гру під закоханого, і розповів про останні події. Лізавета Іванівна була приголомшена.

На третій день графиню відспівували в церкві, де був і Германн. Наблизившись до гробу, він глянув в обличчя покійної, і йому здалося, ніби вона глянула на нього насмішкувато.

У ніч після похорону Германн прокинувся, та сон уже не йшов до нього. Скоро перед ним постала покійна графиня. За її словами, вона прийшла до нього не по своїй волі. Графиня назвала йому жадані їм карти — трійка, сімка, туз. Вона заборонила йому після виграшу братися за карти і веліла взяти в дружини Лизавету Іванівну, після чого пішла.

Скоро Германну випала нагода взяти участь у великій грі. Германн двічі виграв, ставлячи на трійку і на сімку все своє майно. Через день те ж саме він поставив на туза. Германн програв, так як сплутав карти. Замість туза він вибрав пікову даму. Невдачливий гравець раптом побачив на обличчі цієї дами усмішку і помітив, що вона надзвичайно схожа зі старою графинею…

Програш вразив розум Германна, він був поміщений в лікарню. Для Лизаветы Іванівни все склалося благополучно. Вона вступила в шлюб з добрим і заможним молодим людиною.

Відгук про твір. Повість геніальна і в художньому і змістовому відношенні.