Твір по картині Васнецова Три богатирі; опис, хто зображений, характеристика трьох богатирів

Найбільш відомим скарбом світової живопису, народний шедевром, що зберігаються в зборах Третьяковської галереї, вважається картина Віктора Михайловича Васнецова «Три богатирі». На полотні митець зобразив трьох билинних богатирів Русі, імена яких відомі кожному росіянину. Робота над створенням картини тривала майже 30 років і була завершена в 1898 році. Її придбав колекціонер і меценат Павло Третьяков.

Опис етапів роботи

Знаменитий російський художник В. М. Васнецов написав величезну кількість картин на фольклорну тематику, де за основу сюжету прийняті народні казки, легенди, перекази.

При будь-якій згадці його імені тут же перед очима встають Іван-царевич верхи на Сірому Вовку, ніжно обіймає Олену Прекрасну, згорьована біля ставка Оленка, суворий і величний Ілля Муромець.

Повернення до списку контрольних матеріалів такої форми, як твір, породжує потребу у школярів здобувати навички прийомів його написання.

Твір по картині відомого художника – один з найпоширеніших способів навчання виконання подібних завдань, який застосовується фахівцями-педагогами. Письмову роботу по картині учні повинні написати під час навчання на середньої щаблі школи.

Як пишеться твір по картині Васнецова «Богатирі».

Згідно з правилами, твір-опис за картиною обов’язково включає:

  • загальний опис художнього полотна;
  • окремі характеристики кожної з трьох богатирів;
  • опис природи в якості окремого самостійного персонажа.

Почати слід з невеликого вступу, де визначити тему і мету майбутньої роботи. Можна коротко зупиниться на обставини створення художнього полотна і його автора.

У першій частині твору ннеобхідно дати докладний відповідь: хто зображений на картині Васнецова «Три богатирі». Твір-опис по картині Васнецова повинно містити коротку історичну довідку про створення полотна. Виглядає цей розділ наступним чином:

Свою картину, служить візуальним уособленням справжнього російського духу, Віктор Михайлович писав під враженням від билинного усної народної творчості. Експерти вважають її піком творчості художника. Робота зайняла певний часовий проміжок. Існують кілька попередніх начерків, включаючи знаменитий начерк маслом, подарований Поленову, власнику художньої майстерні.

Центральними фігурами полотна є три могутніх богатиря. Це головні герої народного епосу, російських казок, мультиплікаційних та художніх фільмів:

  • Ілля Муромець,
  • Добриня Микитович,
  • Альоша Попович.

Автор досить яскраво передав основні особливості характерів легендарних богатирів. Їх основні риси простежуються у більшості різноманітних фольклорних джерел. Оповідання можна поділити на три розділи, кожен з яких буде присвячений одному з богатирів.

Ілля Муромець

На картині Васнецова богатирі розташовані в центральній частині полотна, посередині — фігура самого відомого героя, якому присвячено значну кількість билин і сказань – руського богатиря Іллі Муромця.

Він дорослішими, досвідченішими, могутніше фізично двох інших воїнів. Ілля Муромець — виходець з простого селянського народу не може похвалитися багатим спорядженням.

НА картині ми не побачимо на ньому багато прикрашених наручей або дорогий кольчуги. Прості рукавиці, старенькі запилені чоботи – свідчать про невеликому достатку.

Зате Ілля Муромець неймовірно сильний і добре озброєний: потужні спис зі щитом, важка палиця, звисаюча з руки, масою явно переважає класичну пудову мірку, великий сагайдак зі стрілами – сумнівно, що все це зможе утримати зніжений юнак.

Під стати вершнику богатирський кінь. На нього Ілля Муромець явно витрачає всі наявні засоби: кінська збруя виготовлена з металу, а не звичайної шкіри, гарна і багата. Ілля впевнено сидить на коні, але в той же час, дещо розслаблено: стремена висять вільно. Але глядач відчуває, що досить найменшого сигналу про небезпеку, як російський богатир кинеться в смертний бій. Ілля Муромець на картині не поспішаючи оглядає околиці, затуливши очі рукою від сонячних променів.

Кінь разом з вершником складають своєрідний монумент, який символізує єдність народу, готового битися за Русь з потенційними загарбниками. Грізне спокій всім своїм виглядом демонструє Ілля Муромець.

Важливо! Твір покликане підкреслити основне схожість билинного воїна Іллі Муромця з народним духом, який зломити труднощами неможливо.

Добриня Микитович

По праву руку від Іллі Муромця художник помістив богатиря, який є вихідцем з інших соціальних верств – Добриню Микитовича. У Васнцова він приблизно одного віку з Іллею Муромцем, хоча багато народні оповіді воліють говорити про молодості й запалу Добрині. Княжі коріння богатиря мають на увазі певний рівень добробуту.

Добриня хизується дорогими вбраннями. Притягують погляд шитий золотом кафтан, добротні нові чоботи і багатий шолом, забезпечений захисною сіткою. Золотом оздоблені ланцюг і православний хрест, піхви з руків’ям меча богатирського. Щит червоного кольору, декорований блискучими заклепками, теж повинен коштувати дорого.

Меч Добриня Микитич тримає наполовину вийнятим з піхов: він не витратить ні однієї зайвої секунди, якщо прийде нужда оборонятися. Хороший також білий рисак з розкішною гривою. Обидва вони напружено чекають біди, в будь-яку мить готові пуститися навскач.

Твір про Добриню і його подвиги можна написати окремо. Це сам по собі цікавий образ російського фольклору.

Альоша Попович

З правого боку полотна, по ліву руку від Іллі Муромця, красується самий молодий і романтичний з героїчних російських воїнів. Це прийомний син звичайного ростовського батюшки, якого народ кличе Альошею Поповичем.

Немає в ньому тієї фізичної мощі билинної, яка характерна для його побратимів. Але глядач неозброєним оком зазначає, що хоробрості, спритності з кмітливістю молодій людині не займати.

Основними рисами, що характеризують Альошу Поповича, є не стільки сила, скільки спритність і хитрість. Дивиться молодий богатир вдалину, начебто, мрійливо, але цибулю завжди тримає в бойовій готовності.

Поряд видніються гуслі, чиї струни хлопець із задоволенням перебирає під час рідкісного відпочинку. Альоша зовні красивий. Одяг на ньому досить дорога.

Важливо! Попри навмисну ліричність вигляду, відчувається, що в Альоші Поповича незламна воля, сила духу та відданість рідній землі така ж, як у його товаришів — Іллі та Добрині.

Функція пейзажу

Опис картини Васнецова неможливо без характеристики обстановки, навколишнього богатирів. Окремим персонажем, спеціально створених художником, можна вважати природу, зображену на полотні. У більшості іноземців Русь завжди асоціювалася з непролазними чащобами, болотами і дикими звірами. Такий же асоціативний перенесення робився і на самих росичів.

У Віктора Васнецова світ природи змальований світлими фарбами.

Зберігається відчуття простору і прозорого свіжого повітря. Темні тони – далеко на горизонті, символізують давно пішли від нас покоління.

Під копитами коней – молода ялинова поросль, що вперто говорить про спадкоємність:

старі ліси йдуть, залишаючи місце для нових дерев, а покоління змінює покоління, але ідея міцності і єдності російського духу залишається незмінною.

Найтемніші тони на ділянці, що зображує небо. Грозові хмари явно символізують постійну зовнішню загрозу для Русі. Природа на картині «Три богатирі» дозволяє зробити акцент на патріотичну складову.

Аналіз картини Васнецова Три богатирі

Картина Три богатиря

Завершення

Твір по картині можна доповнити важливою думкою про те, що художник Васнецов втілив на ній мрію російського народу про мудрих і справедливих правителів, а також відважних і сильних захисників. Саме такими є Ілля Муромець та Добриня Никитич. Територія, заселена русичами, тривалий час привертала увагу варварських племен, які здійснювали періодичні набіги з метою грабежу. Але будь-які ворожі напади досить успішно відбивали князівські дружини, розорені села знову відновлювалися, Русь повставала з попелу.