Образ Васютки в оповіданні Астафєва «Васюткіни озеро»

У своєму оповіданні «Васюткіни озеро» Астаф’єв, показує читачеві справжній чоловічий характер. Саме це закладено в головному герої твору тринадцятирічному хлопчиськові – Васютки.

Васютка – простий сибірський хлопець. Він всіляко намагається допомогти своєму батькові рибалці, а за сумісництвом ще й бригадиру. Його батька Григорія Шадріна всі дуже поважають, а сам хлопчик відчуває перед ним якусь боязкість, хоча батько ніколи не проявляє до нього агресії.

Хлопчина любить бувати в товаристві рибалок, і завжди з цікавістю слухає, про що розповідають дорослі. Йому дуже нудно одному сидіти днями вдома, тому він з нетерпінням чекає вечора, коли вся рибальська бригада збереться за одним столом.

Васютка щодня бігав у ліс за горіхами, і пригощав ними рибалок. В тайзі він дуже обережний, всякий раз залишав зарубки на деревах і ніколи не сходив зі стежки. Хлопчик у свої роки вже дуже добре стріляв. Тому він, щоразу вирушаючи в ліс, брав з собою двоствольну рушницю. Але на марну стрілянину патрони Васютка не витрачав, так як порох в тайзі на вагу золота і він ніколи про це не забував. Так само хлопчик добре пам’ятав усе, про що йому розповідають дорослі.

В той день, коли у лісі сталася біда, і він заблукав, за наполяганням матері у нього з собою виявився хліб. Хлопчина спочатку не хотів його брати, посилаючись на те, що знову принесе його назад, але мама наполягла на своєму. В кишені хлопчика завжди були сірники на всякий випадок, і в той вечір він зрозумів для якого саме випадку вони там лежали. Він, звичайно, покурював тютюн, але зрозумів, що тепер не даремно витратить ні один сірник до самого повернення додому.

Логічне мислення допомогла хлопцеві вибрати напрямок куди слід іти далі, адже дорогу додому він так і не знайшов, а забиратися глибоко в тайгу – було діло безглуздим і небезпечним. З численних розповідей рибалок, він чітко знав, що робити далі. Він зміг перебороти свій страх і взяти себе в руки. Паніка поступово відступила від нього, а інстинкт самозбереження змушував щоранку рухатися далі.

В лісовій глушині, за окремими прикметами він знайшов озеро, яке по щасливою випадковості виявилося з плином. Так, завдяки спостережливості, він зміг вийти за нього до Єнісею, де згодом став чекати, що його скоро виявлять і врятують.

Хлопчикові пощастило, що він не витратив всіх патронів. Коли вдалині показалася чергове судно, він почав стріляти з рушниці в повітря і голосно кликати на допомогу. Рибалки його помітили і врятували.

Читачеві залишається захоплюватися Васюткой. Ні одного не правильного дії, постійний контроль над ситуацією, сміливість, спостережливість, дисципліна. Саме ці якості допомогли йому вижити в безлюдній тайзі цілих п’ять днів. Хлопець зміг подолати всі труднощі на шляху до порятунку, маючи справжній чоловічий характер і витримку. Він зміг вижити в таких умовах, в яких можливо вижити лише людині з сильним внутрішнім стрижнем.

Хлопчик не став пишатися тим, що з ним сталося. Він розумів, що йому невимовно пощастило, і він зміг знайти дорогу до Єнісею.