Образ Лизаветы Іванівни в повісті Пушкіна «Пікова дама»

В повісті Пушкіна «Пікова дама» одним з основних є образ Лизаветы Іванівни. Дівчина живе і виховується в будинку літньої жінки носить графський титул – Ганни Федотівни Томській.

Автор описує дівчину, як людини ще недосвідченого і навіть наївного. У неї немає близьких друзів або тих, з ким вона могла порадитися. Єдиною постійно супутницею для неї стає княгиня. Саме в її суспільстві дівчина проводить велику кількість часу. Вона супроводжує Томську на бали і прогулянку, читає старій романи і вислуховує всі її претензії.

Так, щоб жити і виховуватися у графині, Лизавете доводиться йти на багато що. В силу похилого віку і скупого характеру, Ганна Федотівна по відношенню до дівчини веде себе просто жахливо. Вона платить їй крихітне платню, хоча вимагає, щоб Лисавета не гналася, а саме відповідала всіх модних «тенденцій». Так само дівчина була винна в погану погоду, в нудному сюжеті роману, в мінливому настрої графині. Автор представляє читачеві якоїсь великомученицею. Адже через її репутації «приживалки» з дівчиною, навіть на балу не було бажаючих потанцювати. Кавалери не звертали на неї уваги, роблячи вигляд, що дівчини немає зовсім.

В прекрасному і дуже багатому домі старої графині для Лизаветы знайшлася лише маленька кімнатка, в якій не було розкоші. Дівчину оточувало лише мінімальна кількість меблів, а з освітлення була не тільки велика лампадка.

Саме така сіра і убоге життя була в настільки юної і прекрасної Лизаветы. І все ж вона сподівалася зустріти чоловіка, який зміг би визволити її з вимушеного «рабства». Тому, коли вишиваючи, вона у вікні побачила стояв на вулиці Германна, і пильно спостерігає за будинком, в дівчині загорівся вогник надії. В її непорочне свідомості, навіть не могли виникнути ніякі інші думки, про наміри незнайомця. І дівчина визнала його щоденне багатогодинне спостереження, за якусь «шалену закоханість».

Мрії Лизаветы почалися збуватися. Незнайомець, став проявляти активність і наполегливість. Він передав їй записку, з якої ставало зрозумілим, що дівчина йому небайдужа. Вона відповіла на послання, відрахувавши чоловіка за нестриманість. Так між молодими людьми утворився контакт спочатку із записок, а потім з цілих листів.

В останньому своєму посланні, Лізавета погодилася на нічне побачення з Германном. Вона не здогадувалася про те, що воно може стати фатальним у житті старої княгині.

Коли всі подальші події вже відбулися, і Германн в її маленькій і ледь освітленій кімнаті зізнався практично у вбивстві, дівчині стало зрозуміло його байдужість до неї. Вона розчарувалася в цьому «благородному образі, адже мрії ніяк не збігалися з реальністю.

І все ж він став для неї якимсь визволителем, хоча дівчина ніколи не бажала княжні смерті. Дівчина сильно переживала про те, що сталося з Томської, і навіть вважала себе «співучасницею» злочини Германна. Тому, на похорон бабусі вона зомліла.

Автор винагородив Лизавету за муки. Вона вдало вийде заміж, але вже не за Германна, якого навпаки чекала розплата.