Історія створення «Повісті тимчасових років»

Історія перших «Повістей тимчасових років» бере свій початок у 1114 році. Їх автором стає монах Нестор, який, мабуть, мав доступ не тільки до Новгородським і Києво-Печорским літописами, і грецькому історичного архіву. Він відтворює історію Русі буквально з моменту її заснування.

Повісті несуть чітку хронологічну послідовність подій. Але іноді зустрічаються недоліки та суперечності. Це відбувається, швидше за все, тому, що ці зусилля все-таки дописувалися іншими невідомими особами, можливо навіть після смерті самого Нестора. Існують причини вірити цій гіпотезі, адже у текстах є «штучно вставлені» моменти. В одному з таких автор завершив думку і закінчив цю тему, але раптом передумав і вирішив її продовжити.

Швидше за все, над «Повістю временних літ» крім літописців залишили свої відомості і вищезгаданого монаха Нестора, працювали ще багато людей протягом навіть не одного століття. Вони «редагували» видання, по можливості зберігаючи достовірність інформації, побажавши при цьому залишитися невідомими. Тому, чернець Нестор досі офіційно є єдиним творцем легендарного твору.

У наступних «Повістей временних літ» був зовсім інший видавець – ігумен Сильвестр. Він відредагував і доповнив заключну частину твору. А в 1118 році виходить у світ і третя редакція цього великого твору.

«Повісті» несуть в собі не тільки історію створення Русі, правління князів і інші значущі події, у них так само багато легенд, казок, переказів, міфів і висновків від самих авторів. Так як літописами в основному займалися ченці, то чітко проглядається і релігійний підтекст. І якщо який-небудь правитель, не міг довго розібратися з певною проблемою, то вирішував її з допомогою Божою».

Ну, не можна строго судити ченців за це, тому, що вони тим самим змушували нащадків сподівається і не втрачати віру дідів і батьків. Саме віра здатна згуртувати братні народи в єдине ціле і здолати ворога.

«Повісті тимчасових років» це рідкісний літературний дар, який залишили людству прадіду. Завдяки твору, Русь має свою історію. Вона жива і буде жити вічно. Те, що зараз відбувається між «правителями» братніх народів, не можна назвати навіть дружбою. Гординя закрила їм очі, змусивши забути про спільні корені. Але загальну історію не викорінити. Вона на підсвідомому рівні закладена і живе у свідомості кожного слов’янина. І завдяки таким творам, як «Повісті тимчасових років» народи будуть дружити, незважаючи на «спливаючі» розбіжності глав їх держав.

«Повісті временних літ» – це народна спадщина людства, яке по можливості обов’язково потрібно зберегти і передати нащадкам. Саме цей твір здатне допомогти запобігти помилки минулого і повернути мир і взаєморозуміння на слов’янські землі. І хоча багато чого вже неможливо змінити, історія на цьому не закінчується, а її результат залежить тільки від дій нинішнього покоління.