Большов – Подхалюзин – Тишка – три стадії накопичення «первинного капіталу»

П’єса Островського «Свої люди – поквитаємось!» називалася «Банкрут». Островський писав свої твори на злободенні теми, його герої майже завжди носять розмовляючі прізвища.

Большов з’являється в дев’ятому явищі, і з самого своєї появи показує свою перевагу над іншими. Рисположенскому вказує на те, що пора прийти в себе, а не «братися за святість». Значить, він живе за таким же нечесними правилами. Вчитель запобігає перед Большовым, але той відразу ставить його на місце. Большов діє за правилом: «Слово ділом кріплення». Вважає, що люди – блохи, які чіпляються за будь-яку можливість або допомогу, а потім від них не отвяжешься.

Подхалюзин з’являється в одинадцятому явище, додає закінчення «-з» до слів на англійський манер, щоб підкреслити своє виховання і інтелігентність. У діалозі з Большовым він розповідає, як можна нажитися на роззявах, накинути аршин, користуючись їхньою неуважністю.

Большов вважає, що навколо них одні шахраї, всі їх обкрадають, в тому числі і кравці. Вони отримують газету, в якій вказаний список розорилися. Цей список викликає у них незадоволення, тим, що вони тільки зіпсували газету. Розорення і є мораль купецтва. Большов сам подумує стати банкрутом.

Герої викликають у читача негативне почуття. Монолог Большова тлумачиться, як корисливість і жадібність до грошей, заради яких він готовий на все: продавати в три дорого, шукати боржників і обманювати покупців. Гроші для нього важливіше людських цінностей.

Єдине занепокоєння Большова – що його хто-небудь поверне, обрахують, не поділитися з ним. Большов не сподівається на себе, він шукає варіанти розбагатіти від усіх, у тому числі, від Лазаря, який із-за боязні свого начальника не може нічого запропонувати. Він підтримує його у всіх починаннях і готовий працювати за ідею, лише б Большов був спокійний.

Тишко з’являється в дії другому, явищі другому. Він голосить про те, що всі хлопці прибудовані до крамниці, а він лише мете двір. Він злиться на все своє оточення, що все їм командують, і так хоче втекти з дому. Подхалюзин з’являється раптово і ставить Тишку на місце. Подхалюзин відправляє хлопчика за рябиновкой для пана і дозволяє витратити здачу на пряники. Тишко забуває про всі образи і біжить в крамницю.

Рисположенский звертається до Лазаря з проханням позичити гроші. Вони починають торгуватися, Рисположенский принижується, підлещується.

Що ж роблять гроші з цими людьми? Завдяки підлещування і лестощів Подхалюзин намагається купити кожної людини в прямому і переносному сенсі. Починаючи від Тишки і до Большова. Він обдурив Липочку і її мати, пообіцявши гроші і шубу. Коли вони прийшли за обіцяним, то отримали сотню і неважливе сукню.

Большов виділив придане Лазарю зі словами: «Свої люди – поквитаємось!» і, таким чином, виявився банкрутом. Лазар скористався його довірою. Переступивши через усіх, методом обману і лестощів, він став господарем лавки. Його егоїзм і цинічність зіграли йому на руку. Такі були його стадії сходження до багатства.