Аналіз вірша Жуковського «Бажання»

Вірш Ст. А. Жуковского «Бажання» було створено в 1811 році, в період, коли поет «згорав» від любовного почуття, але не міг отримати взаємної відповіді. Ймовірно, це дало поштовх розвитку романтичної ідеї двоемирия, яка полягає в абстрактному поділ простору на ідеальне і реальне. Аналізований твір – яскравий приклад втілення романтичних традицій.

Тема вірші «Бажання» – ідеальний світ, до якого прагне ліричний герой. Автор показує чарівний простір, що відрізняється надзвичайною красою і атмосферою. Він стверджує, що на шляху до ідеального світу безліч перешкод, тому дістатися до нього може не кожен, але потрібно довіряти своєму серцю, воно допоможе знайти шлях в «чарівний край чудес».

Ключовий образ твору – ліричний герой, який прагне в край спокою і краси. Він чітко уявляє, як виглядає світ прекрасний, але розуміє, що шлях до нього перекритий жахливим потоком. Потік – це метафоричне зображення життєвих труднощів, які накреслені в долі кожної людини. Наприкінці твору з’являється символічний образ самотньої човни, традиційний для романтизму. Човен символізує долю, життя. У ній ще немає «вожатого», але це тому, що вона призначена ліричному героєві. Він сідає в човен за велінням серця, і тоді у нього з’являється впевненість, що коли-небудь він досягне прекрасних берегів.

В. А. Жуковський створює прекрасні пейзажі ідеального світу. Повно сприйняти картини природи можна, якщо читати між рядків, вловлюючи символічний підтекст окремих образів і характеристик. В ідеальному світі ліричного героя весна, автор не дарма вибирає цей час року: воно символізує молодість, красу і початок життя. Весну приносять на своїх крилах зефіри (за віруваннями стародавніх греків ці вітри приносять на своїх крилах весну). На прекрасних пагорбах співають ліри. Автор «запозичив» цей музичний інструмент з античності, греки вважали його символом звучання всесвіту, краси, натхнення, досконалості, освіти і гармонії.

Особливу роль у пейзажі відіграють запахи. Читач може відчути пахощі весни, аромат троянд і свіжості. На деревах чудесного світу висять плоди, переливаються золотом. У цьому «межі чарівності» оживає душа. Краса бажаного простору посилюється з допомогою прийому контрасту: поет обрамляє ідеальний світ похмурими замальовками «дола туманного» і грізного потоку.

Вірш складається з чотирьох строф. В кожному куплеті по 8 рядків з перехресною римою. Віршовий розмір – чотиристопний хорей. У творі «Бажання» В. А. Жуковський грає інтонацією, використовуючи питальні, окличні та незакінчені пропозиції. Інтонація служить містком для плавного переходу від настрою до настрою, передачі емоцій ліричного героя читачеві.

Вірш Ст. А. Жуковского «Бажання» – зразок романтичної лірики, що відрізняється глибокою філософією, яку треба шукати між рядків.