У чому полягає трагедія доктора Старцева? (за оповіданням Чехова «Іонич»)

Лаконізм, прихований гумор і заглиблення в людську психологію – головні грані творчості Антона Павловича Чехова. Особливо яскраво вони розкриваються у творах написаних після 80-х років. Автор, не виявляючи себе, показує помилки людей, які здатні зламати долю. Оповідання «Іонич» відноситься до пізнього періоду творчості А. П. Чехова, тому його особливо цікаво аналізувати з точки зору психологічної організації головного героя.

Дмитро Старцев – молодий лікар, який потрапляє в провінційне місто. Він працює, не покладаючи рук, намагаючись покращити свій добробут і допомогти іншим. Старцев інтелігентна, з неабияким розумом. Він уміє розрізняти духовно багатих і бідних людей. У перших розділах, де бачимо молодого лікаря в такому образі, рано говорити про трагедію цього образу. Шлях до неї починається зі знайомства з родиною Туркиных і входження Старцева в кола обивателів.

В сім’ї Туркиных духовний розвиток зупинився давно. Вже при першому знайомстві з цими людьми Старців помічає їх недоліки, але дуже скоро молода людина ослепляется закоханістю до Turkinoj Катерині Іванівні, дівчині молодої, симпатичної, але дуже розпещеною. Він одержує грубу відмову, який не стільки розбиває серце, скільки уражає самолюбство доктора.

Після такого повороту в особистому житті молода людина починає перетворюватися в обмеженого обивателя, якого цікавить тільки матеріальна сторона життя. Ось тут-то прийшов час запитати: у чому трагедія Дмитра Ионыча Старцева? Все просто: герой не може впоратися зі своїми почуттями і впливом зовнішнього світу. Дуже скоро він перетворюється в толстого, непривітного чоловіка, з-за чого серед жителів міста С. він отримує прізвисько «надутий «поляк».

Чоловік усвідомлює, що щастя в його житті немає, але виправити ситуацію не намагається. Іноді його душа намагається прорвати обмерзлу оболонку, але раціональне бере верх. Згадаймо, наприклад, як Старцев наскрізь бачить своїх картярських друзів, розуміє, наскільки вони дурні. Він навіть висловлює протест – опускає голову і мовчки слухає. Але покинути кола обивателів не може. Так само серце чоловіка дає про себе знати в розмові з Котиком через кілька років після розставання. Але Іонич швидко остуджує почуття холоднокровністю і більше не дозволяє собі бачитися з Катериною Іванівною. Іонич відчуває, розкол власної душі і це підсилює внутрішню трагедію.

Саме сумне в житті головного героя оповідання А. П. Чехова «Іонич» – самотність. У Старцева немає ні сім’ї, ні справжніх друзів. Якщо він не відправляється ввечері грати в карти, то залишається тільки з прислугою, зате у великому і красивому будинку. Душевна обмеженість і самотність – це і є найбільша трагедія Ионыча. Парадокс же в тому, що він сам зламав свою долю, не зумівши вчасно впоратися собою. Він прислухався до ледь помітним душевним руху, але тут же їх «вбивав».

Над образом Дмитра Старцева можна сміятися, іронізувати, але не можна заперечувати, що він трагічний.